modre oci
Príbehy

Malebné mestečko ukrýva mysteriózny fenomén

Tajuplný jav alebo fenomén je Španielom známy pod menom Záhadné tváre z Bélmezu. Všetko sa to začalo 23. augusta 1971, kedy si obyvateľka jedného z bélmezskych domov všimla na podlahe nevšedný útvar. Na dlaždiciach v kuchyni sa objavil zvláštny výjav, ktorý sa veľmi podobal obrysom ľudskej tváre. Onedlho sa k nemu pridali podoby ďalších tvárí, pričom pripomínali štýl byzantských fresiek.

Belmez_castilloimg: wikimedia.org

Všetky pokusy pani Marie Gómez Cámarovej, ktorá v dome žila, odstrániť tajuplné fľaky z podlahy, boli neúspešné. Miestni obyvatelia sa o fenomén začali zaujímať a keďže jav neprestával, časom si všimli, že keď bola Maria v nemocnici, tváre vybledli, no po jej návrate sa vynorili v pôvodnej sile.

BelmezFaces_lapavaimg: the-line-up.com

Fenomén trvá do dnešných dní, pričom v jednotlivých miestnostiach Muríinho domu sa objavilo už niečo cez 1000 tvárí. Veľmi zaujímavé je, že výjavy nie sú statické. Niektoré medzičasom úplne vymizli, iné nadobudli úplne iný tvár – napríklad sa zmenili na kríže, podoby zvierat či nahé ženské torzá. Stopy po zvláštnom úkaze sa nepodarilo odstrániť ani po nanesení vrstvy cementu na postihnuté miesta. V roku 1989 tento paranormálny jav zdokumentovali členovia španielskej Parapsychologickej asociácie. Chemická analýza vylúčila použitie umelých farbív.

belmez-facesimg: mindsetcentral.com

Pani María medzičasom zomrela, no fenomén po jej smrti neprestal. V súčasnoti je dom sprístupnený pre verejnosť a z dedinky sa stalo populárne turistické miesto. Takže ak sa raz vyberiete na výlet do blízkosti mestečka Bélmez, určite nevynechajte tento pozoruhodný a záhadný dom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť