co bolo skor vajce alebo sliepka
Zdroj: Vedelisteze.sk, dall·E
Zaujímavosti, Zvieratá

Čo bolo skôr, sliepka alebo vajce? Toto hovorí veda!

Jedna z otázok, ktorá trápi milióny ľudí na celom svete je, „kto bolo skôr sliepka alebo vajce?“. Ide o hádanku, ktorá nemá tak jednoduchú odpoveď, píše portál univerzity College of Western Idaho. Škrabali ste si aj vy hlavu, keď ste nad týmto uvažovali? My áno!

Čo na to hovorí ale veda? Základná premisa tejto otázky tkvie v tom, že sliepky sa rodia z vajec, teda logicky bolo prvé vajce. No ale vajcia znášajú sliepky! Je to zapeklitá situácia, na ktorú sa pokúsime nižšie nájsť odpoveď, hoci na prvý pohľad to vyzerá ako nezodpovedateľná otázka.

Riešenie tejto hádanky spočíva v pochopení biologickej evolúcie. Tento proces, o ktorom pravdepodobne veľa neviete, ale viete, že zahŕňa Charlesa Darwina a niečo, čo súvisí s „prežitím najschopnejších“.

Biologická evolúcia je komplikovaný proces, ktorým si prešiel každý žijúci tvor na svete a zároveň ním aj prechádza. Aj my ľudia sme ním prešli, kým sme sa dostali do dnešného stavu. Prví predkovia ľudí behalo po zemi už 6-7 miliónov rokov dozadu! Aj nám ľudom trvalo dlho, kým sme sa naučili chodiť. Nie každý náš predok to totiž dokázal. Jednoducho sme sa vyvíjali! Čo je však dôležité spomenúť je, že biologická evolúcia nám nehovorí, kde vznikla pôvodná iskra života, to je úplne iná otázka! Ukazuje nám ale, ako vývoj prebieha.

Dnešné cicavce, plazy a vtáky sú potomkami prvých amniotov

No vráťme sa späť ku sliepkam, tie rovnako ako my, sa vyvíjali. Pokiaľ ide o problém, na ktorý hľadáme riešenie, tak odpoveď je jasne preukázateľná a evidentná vo fosílnych záznamoch. Z fosílií vieme, že prvé amnioty – teda živočíchy, ktoré produkujú „vajcia“, ako ich chápeme – vznikli asi pred 350 miliónmi rokov a pravdepodobne vyzerali ako malé jašterice so špičatými zubami. Na druhej strane, vtáky sa vo fosílnych záznamoch objavia až oveľa neskôr. Približne o 200 miliónov rokov neskôr, ako vznikli prvé amnioty. A keďže kura je vták, vajce predbehlo kura takmer o 200 miliónov rokov!

„Takže vajce prišlo oveľa skôr ako kura – a dokonca ešte pred vtákmi.“

Alebo inými slovami…

Pre lepšie pochopenie, čo bolo skôr, môžeme použiť aj paralelu s Darwinovou teórie. Ide o evolučnú teória, podľa ktorej celá súčasná biodiverzita (rozmanitosť druhov) vznikla postupným rozdeľovaním druhov na viaceré nové druhy v priebehu času z generácie na generáciu

Čokoľvek čo sa vyliahne z vajíčka, má polovicu DNA od matky a polovicu DNA od otca. Ale niekedy sa DNA nezlúči na 100% a v DNA dôjde k miernej mutácii. Keď sa to stane, znamená to, že v dieťati, ktoré vyskočí z vajíčka, bude malý rozdiel! No nečakajme, že dieťa bude mať o nohu navyše, nejde to tak rýchlo. K týmto genetickým mutáciám dochádza skôr v priebehu času – hovoríme o tisíckach, ak nie o MILIONOCH rokov!

Čo to má ale spoločné s našou kuraciou a vaječnou hádankou? Znamená to, že v minulosti sa spárila samica podobná sliepke so samcom, ktorý bol podobný kohútovi. Toto vajce obsahovalo genetickú mutáciu, z ktorej sa vyliahlo zviera, ktoré dnes identifikujeme ako kura.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.