obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Vesmír, Zaujímavosti

Čo by sa zmenilo na Zemi, ak by Mesiac náhle zmizol? V takomto svete by ste žiť nechceli!

Môže sa zdať, že Mesiac je len veľkou guľou, ktorá sa raz za deň na pár hodín objaví na oblohe. Zároveň je od nás vzdialený sakra ďaleko, 384 400 kilometrov!  No táto naša prirodzená družica, ovplyvňuje život na Zemi viac, než si myslíte. Ako by ale vyzeral život na našej planéte, ak by sme nemali Mesiac? Tejto téme sa podrobne venoval portál insidescience.org, ktorý vypichol tie najvýznamnejšie zmeny, ktoré by sme pocítili všetci.

Noci by boli oveľa temnejšie

Niekedy sa môže zdať, že Mesiac generuje svetlo, vďaka ktorému vidíme aj v noci. No to nie je úplne pravda. Dôvodom je, že naša prirodzená družica ho len odráža. A hoci na nočnej oblohe nájdeme ešte Venušu, ktorá je druhým najjasnejším objektom v našom zornom poli počas noci, tak na to, aby sme mali dostatok svetla ako ho máme dnes, by to nestačilo. Mesiac v splne je takmer dvetisíckrát jasnejší ako Venuša.

Deň a noc by trvali inak

Ďalšia zmena by sa odzrkadlila v dĺžke dňa a noci. Vedci vypočítali, že deň by trval od 6 až do 12 hodín. V jednom roku by sme tak mohli mať viac ako tisíc dní! Je to preto, že rotácia Zeme sa v priebehu času spomaľuje vďaka gravitačnej sile Mesiaca. Bez našej prirodzenej družice, by nás ale nemalo čo spomaľovať!

Zem bez mesiaca by tiež zmenila veľkosť prílivov a odlivov v oceáne – ich výška by bola asi o jednu tretinu vyššia ako v súčasnosti. No okrem toho, by to mohlo spôsobiť drastickú zmenu v (nielen) morskom ekosystéme a potenciálne viesť k vyhynutiu časti zvierat.

Keď už hovoríme o zvieratách, tak je potrebné spomenúť, že predátori sa pri efektívnom love spoliehajú na tmu noci a malé množstvo mesačného svetla. Bez svetla v noci by sa koristi pravdepodobne darilo, pretože predátori by ich spozorovali ťažšie.

Žiadne zatmenie Mesiaca

Samozrejme, jedným z fenoménom, na ktorý sa radi pozeráme, je zatmenie Slnka. No bez Mesiaca by to nebolo možné. Zatmenie Slnka v dôsledku jeho prekrytia Mesiacom, by totiž neexistovalo.

Zmenil by sa sklon našej planéty

Dnes Mesiac drží našu planétu v polohe, v akej sa nachádzame. Na Zemi zažívame ročné obdobia – jar, leto, jeseň a zimu – pretože Zem je naklonená. No bez našej prirodzenej družice, by sa sklon zemskej osi v priebehu času menil. To by mohlo spôsobiť veľmi divoké počasie vrátane prírodných katastrof. Práve teraz, vďaka nášmu Mesiacu, naša os zostáva stabilne naklonená na 23,5 stupňov. Ale bez Mesiaca by sa Zem mohla nakloniť príliš ďaleko alebo takmer vôbec, čo by viedlo k absencii ročných období alebo dokonca k extrémnym ročným obdobiam.

„Je to príťažlivosť gravitácie Mesiaca na Zemi, ktorá drží našu planétu na mieste.“

Zároveň je veľmi pravdepodobné, že ak by v minulosti neexistoval Mesiac, tak by sa na Zemi život vyvíjal inak, ak by vôbec vznikol.

Samozrejme, súbor zmien vyššie je len kúskom toho, ako by vyzeral život na našej planéte. Reálne dopady, čo by to znamenalo pre život ako taký a ďalší vývoj planéty, si dnes vie len málokto predstaviť.

Môže sa Mesiac len tak „stratiť“? Nie,..

Otázkou je, môžeme prísť o Mesiac? Teoreticky áno. Napríklad v dôsledku silného nárazu iného veľkého objektu, by mohlo dôjsť k „vykopnutiu“ Mesiaca mimo nás, no takýto scenár je veľmi, ale veľmi nepravdepodobný. Oveľa pravdepodobnejší scenár je, že nám Mesiac „utečie“. To ale potrvá milióny rokov. Vedci totiž vypočítali, že ročne sa naša prirodzená družica vzdiali od nás asi o štyri centimetre.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.