pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Čo sa deje s vašim mozgom, keď pijete alkohol?

Alkohol je dnes vo všeobecnosti akceptovanou drogou, hoci mnohí dávajú od nej ruky preč. Pravdou ale je, že rovnako veľká a ak nie ešte väčšia skupina ľudí, alkohol konzumuje pravidelne. Pre mnohých je to relax a spôsob, ako sa aspoň na chvíľu vymámiť z každodenných problémov.

Nedávno sme si povedali, čo sa stane s ľudským telom potom, ako prestanete piť alkohol. Už po prvých dňoch zbadáte zmeny na svojom tele a po mesiaci sa budete cítiť ako vymenený človek! Pozitívne zmeny sa odrazia nielen na vašej pečeni, ale aj mozgu alebo srdci. Dokonca aj schudnete.

Ako alkohol ovplyvňuje váš mozog?

Nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol nášmu mozgu neprospieva. Tvrdí to aj nedávna štúdia, ktorá dokázala, že ak holdujeme alkoholu a to aj v menšom objeme, tak výsledkom je, že sa nám doslova scvrkáva mozog. No to nie je jediný efekt pitia alkoholu.

Pozrime sa teraz spolu na to, čo hovorí Brad Lander z univerzity Ohia State University v súvislosti s pitím tejto drogy.

Lander vysvetľuje, že alkohol dráždi všetky telesné tkanivá, cez ktoré prechádza. V dôsledku nadmerného pitia alkoholu dochádza ich zabíjaniu. Okrem iného alkohol je neurotoxín, ktorý môže narušiť komunikáciu v mozgu.

„Alkohol zabíja mozgové bunky. Niektoré z týchto buniek sa môžu časom regenerovať. Medzitým sa existujúce nervové bunky rozvetvujú, aby kompenzovali stratené funkcie. Toto poškodenie môže byť trvalé.“

Pribúdajúcim vekom sa naše telo vrátane mozgu ťažšie vyrovnávajú s alkoholom a od určitého veku sa spojenia medzi neurónmi začnú prerezávať. Výsledkom toho môže byť napríklad skorší nástup demencie.

„Nadmerná konzumácia alkoholu má potenciál spôsobiť značné poškodenie mozgu a pamäti.“

Lander ďalej ale vysvetľuje, že ani mladí ľudia by nemali piť alkohol. Dôvodom je, že ľudský mozog prechádza turbulentnými zmenami vo veku od 13. do 26. roku života. Počas tohto obdobia dochádza k explozívnemu rastu v prefrontálnom kortexe. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto časť mozgu vo veľkej miere zodpovedá za schopnosť učenia sa, plánovania či riešenia problémov. Inými slovami, zodpovedá z rozvoj kognitívnych funkcií.

„Ľudia, ktorí v tomto období začnú intenzívne piť, sú náchylnejší na kognitívne problémy, ako je impulzivita, emocionálna dysregulácia, úzkosť a depresia.“

No objektívne treba povedať, že časť vedeckej komunity hovorí, že alkohol nezabíja bunky v mozgu v priamo. Namiesto toho alkohol poškodzuje dendrity v mozočku a narúša komunikáciu medzi neurónmi. Výskumníci zistili, že užívanie alkoholu nielen narúša komunikáciu medzi neurónmi, no môže tiež zmeniť ich štruktúru. Treba ale doplniť, že hoci alkohol nemusí priamo spôsobiť skutočnú nervovú smrť, vo finále je výsledok prakticky rovnaký. Bunky umrú z iného dôvodu, napríklad z nedostatku vitamínov ako je napríklad tiamín, ktorého absenciou trpia pijani.

Ako nebezpečné je pitie?

Za nárazové pitie alkoholu sa väčšinou považuje, keď muži vypijú päť alebo viac nápojov alebo ženy vypijú štyri alebo viac nápojov za približne dve hodiny. To môže spôsobiť opuch mozgu, v dôsledku ktorého stratíme časť mozgových buniek. Ak naraz človek vypije väčší objem alkoholu, tak sa môže stretnúť napríklad so zníženou schopnosťou koordinácie, skresleným vnímaním reality, problémami s dýchaním, rýchlym a nepravidelným tlkotom srdca, dehydratáciou a podobne.

„Alkohol sťažuje mozgovým oblastiam, ktoré kontrolujú rovnováhu, pamäť, reč a úsudok, vykonávať svoju prácu, čo vedie k vyššej pravdepodobnosti zranení a iných negatívnych výsledkov.“

No s väčšinou problémov vyššie, sa človek vysporiada pomerne „jednoducho“, no ak pije pravidelne, tak si doslova koleduje o závažnejšie problémy.

Pijani majú často problémy s dlhodobým poklesom motorických schopností, krátkodobou alebo dlhodobou stratu pamäte, úzkosťou, depresiami, podráždenosťou a nespavosť.  Výpadky pamäte sú medzery v pamäti človeka na udalosti, ktoré sa udiali, keď bol pod vplyvom alkoholu. K týmto medzerám dochádza, keď človek vypije dostatok alkoholu, ktorý dočasne zablokuje prenos spomienok z krátkodobého do dlhodobého uchovávania – známeho ako konsolidácia pamäte – v oblasti mozgu nazývanej hipokampus, vysvetľuje portál niaaa.nih.gov. To je dôvod, prečo keď sa opijete „ako doga“, tak si nič nepamätáte. Dlhodobé pitie však narúša spojenia medzi neurónmi, čo vedie k celkovému poklesu kognitívnych schopností vrátane zhoršeniu dlhodobej pamäte.

„Dlhodobé ťažké pitie spôsobuje zmeny v neurónoch, ako je napríklad zníženie ich veľkosti.“

Mozog však nie je jediný, ktorý trpí, ak si vypijeme. Alkohol si vypýta svoju daň aj na zvyšku tela. Pravidelne pitie alkoholu môže viesť k poškodeniu srdca, mŕtvici, arytmii alebo vysokému krvnému tlaku. Môže tiež spôsobiť zápal pečene, vrátane stukovatenia pečene, hepatitídy a cirhózy. No okrem toho môže dopomôcť aj k vzniku rakoviny.

Samozrejme, problémy vyššie nie sú všetky, s ktorými sa môžete stretnúť v dôsledku pravidelného pitia alkoholu.

Ako takou dobrou správou môže byť, že mnohé z účinkov silného používania alkoholu, sa dajú zvrátiť alebo výrazne zlepšiť. No základným predpokladom, aby sa tak stalo, je prestať piť alkohol.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.