randenie v 50 rokoch 20 storocia
Zdroj: Public Domain (wikipedia.org), Grant Cary
História, Zaujímavosti

Ako ľudia flirtovali v minulosti? Na sociálne siete či internetové zoznamky zabudnite!

Možno sa to nezdá, ale dnes máme neporovnateľne viac možností, ako sa s niekým zoznámiť a začať budovať spoločný vzťah, ako tomu bolo v minulosti. Vďaka sociálnym sieťam a internetu sa vieme spojiť i s osobou na druhom konci planéty a zdieľať s ňou všetky aktivity dňa. Dokonca dnešné televízne programy nám ponúkajú možnosť sledovať zbližovanie ľudí bez akýchkoľvek pravidiel a hraníc mravnosti. V minulosti to však také jednoduché nebolo a ľudia potrebovali omnoho viac odvahy urobiť k zblíženiu prvý krok.

V 50. rokoch 20. storočia panoval názor, že ženy by sa mali čo najskôr vydať a mnohé časopisy sa predbiehali v tom, ako ženám poskytnúť užitočné rady pri hľadaní svojho manžela. Článok uverejnený v americkom mesačníku McCall’s z roku 1958 prezentoval až 129 spôsobov, ako si získať manžela. Nechýbali tu rady a odporúčania ako návšteva nočnej školy či kurzov, kam chodia muži, plakať v kúte či zakopnúť pri vstupe do miestnosti, kde sa vyvolený nachádza a upútať jeho pozornosť. Flirtovanie v 50. rokoch nebolo samozrejmé a predtým, ako muž vôbec pomyslel na flirtovanie so ženou, očakávalo sa od neho, že najprv požiada otca uvedenej ženy o povolenie ju spoznať.

Jeho úlohou bolo navštíviť otca dievčaťa a poprosiť ho o dovolenie vziať ju občas von, aby sa mohli lepšie spoznať. Bolo priam nemysliteľné, aby sa ženy, predovšetkým tie v tínedžerskom veku, vyskytovali v spoločnosti cudzieho muža bez akéhokoľvek dohľadu a povolenia.

V 50-tych a 60-tych rokoch sa celkovo ženy a dievčatá učili, ako sa starať o svoj vzhľad, aby upútali pozornosť muža. V spomínanom mesačníku McCall’s sa uvádzali rady a odporúčania  k starostlivosti o svoj vzhľad ako napríklad držanie diéty či kúpa veľkého zrkadla, aby bolo možné skontrolovať dokonale svoj vzhľad predtým, ako sa mužovi pozdravia.

Sedemdesiate roky priniesli prvé zoznamky

V 70. rokoch došlo k uvoľneniu štandardov pri zoznamovaní sa s opačným pohlavím a prvé ponuky na hľadanie partnera sa objavovali v novinách. Publikácie s názvom Singles News a Singles News Register boli dostupné širokej verejnosti a obsahovali inzeráty pre mužov aj ženy, ktorí hľadali partnera. V týchto rokoch však muži nabrali aj viac odvahy a častokrát si robili zo žien oplzlé vtipy v nádeji, že budú pre ne zaujímaví. Ženy mali však na takúto formu flirtovania vlastné rady a to bolo, aby na sebe nedali nič poznať, správali sa prirodzene a takéto reči jednoducho ignorovali.

Veci sa zmenili v osemdesiatych rokoch, kedy sa knihy o a časopisy plnili radami,  aby ženy samy prevzali väčšiu iniciatívu pri zoznamovaní sa s mužmi. V tom čase to bolo pre ženy dôležité, pretože dovtedy sa od nich očakávalo, že budú iba vyčkávať, kým sa k nim muž priblíži a osloví ich, informuje bestlifeonline.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť