Krv patrí medzi najdrahšie tekutiny na svete, hoci nie je najdrahšou. Dôvodom, prečo je pre nás cennou je, že roznáša kyslík a živiny do všetkých častí tela, aby mohli riadne fungovať.
„Hlavnou funkciou červených krviniek je prenášať kyslík z pľúc do telesných tkanív. A odnášať oxid uhličitý ako odpadový produkt preč z tkanív a späť do pľúc. Hemoglobín je dôležitý proteín v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do všetkých častí nášho tela.“
A hoci sa krv dokáže v ľudskom tele obnoviť, tak pri náhlej strate veľkého množstva krvi, môžeme zomrieť. V tele je približne 4 l až 5 l krvi. Ak stratíte viac ako 40% vašej krvi, zomriete. Ťažká strata krvi sa zvyčajne lieči transfúziou. Ako ale dobre viete, tak každý z nás má inú krvnú skupinu. Existujú 4 hlavné krvné skupiny (typy krvi) – A, B, AB a O. Každá skupina môže byť RhD pozitívna alebo RhD negatívna, čo znamená, že celkovo existuje 8 krvných skupín.
„Vašu krvnú skupinu určujú gény, ktoré zdedíte od svojich rodičov.“
Nie každá skupina krvi je kompatibilná s iným typom krvi
Asi viete, že nie každá krv je kompatibilná so všetkými typmi krvi. Našťastie typ krvi sa dá pomerne rýchlo zistiť, preto dostať nesprávnu transfúziu je zriedkavé, no stávajú sa aj takéto príhody. Pýtali ste sa niekedy, čo sa stane človeku, ktorý dostane zlú krvnú skupinu? Odpoveď na túto tému prináša portál gizmodo.com.
Aby sme pochopili, ako funguje transfúzna reakcia, musíme sa pozrieť na množstvo rôznych zložiek, ktoré nájdeme v krvi. Červené krvinky sú to, čo nám dáva krvné skupiny A, B a O, a ich nesúlad vyvoláva najväčšiu odozvu, ale problémy spôsobujú aj iné bunky. Dokonca aj keď dostanete správnu krvnú skupinu, môžete sa stretnúť s nepríjemnosťami. Ide napríklad o horúčku, zimnicu, bolesti a ďalšie príznaky. Dôvodom je, že imunitný systém napadne biele krvinky, ktoré prišli s novou krvou. Preto keď dochádza k darovaniu krvi, tak lekári sa snažia odstrániť biele krvinky z krvi. Tento proces sa volá leukodeplécia.
Čo sa stane, ak dostanete nesprávnu krv?
Ak pacient dostane krvnú skupinu, ktorá je nekompatibilná, protilátky, ktoré už pacient má v krvi, napadnú darcovské červené krvinky a zničia ich. To môže spôsobiť horúčku, zimnicu, bolesť na hrudi alebo chrbte, krvácanie, a ďalšie problémy, vysvetľuje portál sharecare.com. Toto sa nazýva akútna hemolytická reakcia.
„Keď dôjde k transfúznej reakcii, protilátka sa naviaže na antigény na niekoľkých červených krvinkách. To spôsobí, že sa červené krvinky zhlukujú a upchajú krvné cievy. To zabráni prietoku krvi do rôznych častí tela.“
Krvná zrazenina sa môže vyskytnúť v celom tele, čím sa zastaví prívod krvi do životne dôležitých orgánov alebo dôjde k mŕtvici. Červené krvinky darcu sa tiež rozbijú alebo hemolyzujú, pričom sa uvoľní látka nazývaná hemoglobín, ktorá sa po úniku z buniek stáva toxickou. Výsledná reakcia sa zvyčajne vyskytuje náhle počas transfúzie, ale môžu sa vyskytnúť aj oneskorené reakcie.
„Transfúzia s nesprávnou krvnou skupinou môže spôsobiť závažnú reakciu, ktorá môže byť život ohrozujúca“
Závažnosť reakcie závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich napríklad je, koľko zlej krvi človek dostal, od stavu srdca, obličiek či pečene príjemcu. Prvým krokom je zastaviť transfúziu. Aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu obličiek, pacient dostane lieky na zvýšenie prietoku moču. Ak sa normálny prietok moču nevráti, môže byť potrebná dialýza. Ak však dôjde k reakcii a pacient bezodkladne dostanete správnu liečbu, mal by sa z toho úplne zotaviť.
Koľko zlej krvi vám môže spôsobiť problémy?
Podľa štúdie, ak dostanete málo množstvo zlej krvi, napríklad 2ml, 5ml, 10ml a podobne, tak to vám smrť s veľkou pravdepodobnosťou nespôsobí. No ak by ste dostali 50ml a viac zlej krvi, tak symptómy vyššie sú pomerne časté a môže to skončiť prípadne aj smrťou. Preto je dôležité čo najskôr rozpoznať, že človek dostal nekompatibilnú krv, aby lekári konali. No druhým dychom treba povedať, že aj menej zlej krvi, vám môže spôsobiť smrť. Neexistuje žiadne „univerzálne pravidlo“, len štatistiky.