mrtvica mozgova prihoda
Ľudské telo, Veda a technika

Ľudia s touto krvnou skupinou majú väčšie riziko skorej mozgovej príhody! Patríte medzi nich aj vy?!

V našom tele máme viacero orgánov, ktoré sú nám „zbytočné“. No, aby sme klamali, nie sú zbytočné v pravom slova zmysle, ale môžeme bez nich žiť. Dôvodom je, že ich funkcie dokážu nahradiť ďalšie orgány. No niektoré orgány sú nenahraditeľné a ich poškodenie, môže mať trvalé následky. Ide napríklad o mozog.

Vedci z University of Maryland School of Medicine prišli v týchto dňoch so zaujímavými zisteniami. Výskumníci sa pozreli bližšie na problematiku, prečo u časti mladých ľudí vo veku do 60 rokov pribúdajú prípady mozgovej príhody. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide akútne poškodenie mozgu, ktoré je spôsobené náhlou poruchou prekrvenia pri čiastočnom alebo úplnom uzatvorení mozgovej tepny alebo následkom neúrazového krvácania z tepny. Toto poškodenie mozgu končí často fatálne alebo pacient si odnesie trvalé následky.

„Počet ľudí s rannou mozgovou príhodou stúpa. Títo ľudia často umierajú na život ohrozujúcu udalosť a tí, ktorí prežili, môžu čeliť desaťročiam invalidity. Napriek tomu existuje len málo výskumov o príčinách rannej mozgovej príhody,“ povedal spoluautor štúdie Steven J. Kittner.

Vedci sa pozreli na metaanalýzy 48 štúdií o genetike a ischemickej cievnej mozgovej príhode, ktoré zahŕňali 17 000 pacientov s mŕtvicou a takmer 600 000 zdravých kontrol, ktoré nikdy nezažili mŕtvicu. Potom preskúmali všetky zozbierané chromozómy, aby identifikovali genetické varianty spojené s mozgovou príhodou a narazili na súvislosť medzi ranou mozgovou príhodou a oblasťou chromozómu, ktorá obsahuje gén, ktorý určuje, či je krvná skupina A, AB. , B alebo O.

„Naša metaanalýza sa zamerala na genetické profily ľudí a zistila súvislosti medzi krvnou skupinou a rizikom skorého nástupu mozgovej príhody.“, hovoria vedci.

Táto krvná skupina je náchylnejšie na mozgovú príhodu

Vedcom sa podarilo identifikovať ľudí, ktorí sú náchylnejší na ranú mozgovú príhodu. Z analýzy dát vyplynulo, že ľudia, ktorí sa stretli so skorou mozgovou príhodou, mali vo väčšej miere krvnú skupinu A. Na opačnej strane stoja ľudia s O.

„Tí, ktorí mali krvnú skupinu A, mali o 16 percent vyššie riziko rannej mozgovej príhody ako ľudia s inými krvnými skupinami. Tí, ktorí mali krvnú skupinu O, mali o 12 percent nižšie riziko mŕtvice ako ľudia s inými krvnými skupinami.“

Vedci v závere publikovanej správy hovoria, že zatiaľ nerozumejú presne tomu, prečo ľudia s krvnou skupinou A, majú vyššie riziko skorej mŕtvice. No myslia si, že to môže mať súvis s faktormi zrážania krvi.

„Stále nevieme, prečo by krvná skupina A predstavovala vyššie riziko, ale pravdepodobne to má niečo spoločné s faktormi zrážania krvi,..“

K tomuto záveru prišli na základe toho, že ľudia s krvnou skupinou A majú o niečo vyššie riziko vzniku krvných zrazenín v nohách známych ako hlboká žilová trombóza.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť