pes odmena
Veda a technika, Zvieratá

Čo si pes vyberie skôr ako odmenu, jedlo alebo svoju obľúbenú hračku? Toto ukázal zaujímavý experiment

Psy patria medzi najlepších priateľov ľudí. Obývajú s nami domácnosti už pomerne dlhú dobu, no stále ich dokonalo nepoznáme. Čo by ste odpovedali na otázku, či pes si vyberie skôr svoju obľúbenú hračku alebo jedlo? Výskumníci na to, aby zodpovedali túto otázku, tak realizovali zaujímavý experiment. Poďme sa nižšie spolu pozrieť na to, na čo prišli.

Čo uprednostní pes ako odmenu, hračku alebo jedlo?

Ide o prvú štúdiu svojho druhu a realizovali ju výskumníci z UNIVERSITY OF FLORIDA, ktorí zistila, že psy majú tendenciu skôr uprednostniť jedlo pred hračkou.

Podľa výsledkov ich práce, až deväť z desiatich psov si vyberie jedlo pred hračkami. Vedci k tomuto záveru došli potom, ako urobili experiment. Výskumníci rekrutovali 10 domácich psov z miestnej oblasti. Každému psovi bolo ukázaných šesť druhov jedla vrátane pamlskov, syra, mrkvy a párkov a šesť hračiek, ako je tenisová loptička, píšťalka, plastová kosť alebo plyšové zviera. Každý pes mal potom možnosť vybrať si svoje obľúbené jedlo a obľúbenú hračku.

Následne v simulovanom experimente ponúkali výskumníci psom za odmenu hračku alebo jedlo. Väčšina psov reagovala silnejšie na odmenu v podobe jedla ako na hračku.

„Som prekvapená, že doteraz nikto nepozeral, ako budú psy plniť úlohy, aby získali hračku alebo jedlo,“ povedala Nicole Dorey, lektorka na oddelení psychológie na UF, ktorá štúdiu realizovala so svojimi študentmi a ďalšími spolupracovníkmi.

Záujem o hračku klesal pri náročnejších úlohách

V ďalšej sérii experimentov museli psy pracovať stále tvrdšie pre svoju odmenu. Väčšina psov to však skôr vzdala, keď im bola ponúknutá obľúbená hračka, než keď dostali svoje obľúbené potešenie v podobe jedla. Ak chceme teda motivovať svojho psa, aby niečo spravil, mali by sme skôr siahnuť po pamlsku ako po hračke.

Iné štúdie ukázali, že psy by mohli uprednostňovať pozornosť od ľudí pred jedlom. No to, či je tomu skutočne tak, odhalia až ďalšie experimenty.

„Myslím si, že ďalšia štúdia by mala skúmať všetky tri faktory – pozornosť, jedlo a hračky – a zistiť, čo majú psy najradšej pri tréningu,“ povedala Doreyová.

Niektorí tréneri psov navrhujú používať hračky namiesto jedla pri tréningu, aby sa predišlo nadmernému príjmu kalórií a aby bol zážitok pre psa zábavnejší. Ak chcú majitelia psov nasledovať tento návod, kľúčové je, aby hračky nekonkurovali jedlu, tvrdia výskumníci. Rovnako odporúčajú, že ak chceme psa trénovať viac na hračky, tak by sme s tým mali začať čo najskôr, ako je to možné.

„Určite môžete svojho psa trénovať s hračkami, ak začnete naozaj skoro,“ dodala Doreyová. „To je to, čo sa robí so psami, ktoré slúžia v záchranárskych zboroch, no s týmto typom tréningu začínajú skutočne skoro, kde je hračka hlavnou odmenou.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť