obrázok chýba
vedelisteze.sk & topdesignmag.com
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Ďalšia porcia 10 máp, ktoré vám ukážu náš svet z iného pohľadu časť II.

Ak sa Vám páčila prvá časť, máme pre Vás ďalšie pekné mapy sveta.

1

Ďakujem.

Foto: www.termometropolitico.it

Podľa tejto mapy budete vedieť poďakovať v každej krajine Európy. A nie len to, ak kliknete na odkaz, kde je obrázok vo väčšom rozlíšení, dozviete sa aj pôvod slova.

 

2

Uzavretý svet.

Foto: td-architects.eu

Štáty vyfarbené na zeleno tvoria iba 14% populácie, ale majú 73% príjem. Takýto svet si musia „strážiť“. Mapa ukazuje najviac strážene hranice tohoto sveta. Pod písmenkom A sa skrýva demilitarizovaná zóna medzi Severnou a Južnou Kóreou, B je línia oddeľujúca Austráliu od omnoho chudobnejšej časti Ázie. Hraničný múr medzi Mexikom a USA určite spoznáte pod písmenkom C, a tiež spoznáte hranicu Schengenského priestoru pod písmenkom E. Menej známa je izolácia Španielskeho mesta na území Afriky, a izolácia Izraela od svojho okolia.

 

3

Amerika na Európe.

Foto: francisanderson.wordpress.com

Podobné porovnávanie veľkosti sme tu už mali. Tento krát je to ale trošku iné. Okrem porovnania veľkosti je mapa Ameriky v správnej geografickej šírke. Inak povedané je len „posunutá na Európu“. A tak si môžme porovnať klimatické odlišnosti. Napríklad územie Nórska, či Švédska je na juhu pomerne husto osídlené, ale v rovnakej geografickej šírke v Amerike žije len veľmi málo ľudí. Sever týchto krajín je tiež osídlený, ale územie v Amerike už nie. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. Severná Európa je zohrievaná teplým morským prúdom, zažiaľ čo Ameriku morské prúdy ochladzujú.

 

4

Úder blesku.

Foto: www.topdesignmag.com

Tentokrát jednoduchá mapa zobrazujúca priemerný počet úderov blesku na štvorcový kilometer ročne. Po pohľade na Afriku sa hneď javia naše búrky menej hrozivo.

 

5

Rozloženie populácie.

Foto: www.trippapparel.com

Pomocou tohoto grafu, ktorý má na pozadí mapu sveta môžte zistiť na ktorej rovnobežke, či poludníku sa nachádza obyvateľov sveta. Prvý graf zobrazuje podľa rovnobežiek a druhý poludníkov.

 

6

Kto vlastní ropu?

Foto: www.trippapparel.com

Klasická mapa sveta zdeformovaná podľa najväčších zásob ropy. Čím väčšia plocha štátu, tým väčšie územie.

 

7

Štáty bez prístupu k moru.

Foto: es.wikipedia.org

Áno, je ich tak málo.

 

8

Vraždy vo svete.

Foto: pbs.twimg.com

Červená plocha zobrazuje približne 50 tisíc vrážd, a modrá… tiež.

 

9

Uhádnete čo znázorňuje červená línia?

Foto: www.taringa.net

Červená línia zobrazuje najdlhšiu možnú rovnú čiaru po hladine mora. Skreslenie mapy zapríčiňuje to, že si to možno neviete predstaviť. Ale môžete si to skúsiť s nitkou na glóbuse.

 

10

Súostrovie Clinton

Foto: www.vividmaps.com

Predstavte si, že by Spojené štáty Americké boli zaplavené. O výške hladiny mora by rozhodovali voličské hlasy pre Clintonovú. Hladina mora by bola pri 51%. Čím vyššie percento, tým vyššia nadmorská výška. Mapka nám zobrazuje „Súostrovie Clinton“ ktoré by vzniklo.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.