modre oci
Pexels.com
Nezaradené

Prepuknutie žltej zimnice v Brazílii je najhoršie v histórii

Brazíliu trápi ťažké ochorenie, ktoré má pre mnoho ľudí fatálne následky. Viete, čo ho spôsobuje?

Počuli ste už o žltej zimnici? Je to akútne vírusové ochorenie, ktoré má typické príznaky chrípky, akými je horúčka, zimnica, nechuť do jedla, nevoľnosť a bolesti svalov. Horšími prejavmi sú bolesti brucha a poškodenie pečene, no a typické žlté sfarbenie kože. Žltá zimnica spôsobuje aj krvácanie z nosa a slizníc a problémy s obličkami. Keďže ide o vírusové ochorenie, liečba spočíva len v zmierňovaní bolestí.

Prenášačmi sú komáre.

Foto: nc.cdc.gov

Ak by ste teda cestovali do Afriky či Strednej a Južnej Ameriky, mnoho cestoviek odporúča očkovanie. Bežne je situácia stabilná, no v Brazílii sa počet nakazených dramaticky zvýšil. Úrady doteraz udávajú šesťdesiatpäť mŕtvych ľudí za posledné dva mesiace. Hovorí sa, že v krajine ide o nepriaznivý rekord. Od prvého decembra ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 180 prípadov.

Väčšina z nakazených je z juhovýchodného štátu Minas Gerais, kde zomrelo 56 ľudí. Momentálne je vyšetrovaných ďalších 751 možných prípadov žltej zimnice. Takže to vyzerá, že počet chorých vzrastie. Predchádzajúci najhorší stav bol zaznamenaný v roku 2000, kedy zomrelo 40 ľudí z 85 potvrdených prípadov.

zdroj: www.businessinsider.com

zdroj: en.wikipedia.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť