modre oci
Nezaradené

Davidova veža – nedokončená venezuelská odpoveď na Wall Street, kde neplatia žiadne zákony

V hlavnom meste Venezuely, Caracase, bola pred viac ako 20 rokmi započatá výstavba výškovej budovy, 190 metrov vysokého mrakodrapu, ktorý mal byť súčasťou finančného centra s oficiálnym názvom Centro Financiero Confinanzas a ktorý mal byť odpoveďou vtedajšej vlády na tak nenávidené americké Wall Street.

Túto métu sa Venezuele nikdy dosiahnuť nepodarilo a spomínaný mrakodrap je jediný, ktorý sa vôbec podarilo postaviť z celkovo 6 navrhovaných budov.

Pomník nefungujúcej vlády tvorí nechcenú dominanciu mesta a už viac ako 9 rokov drží svoje nechválne známe prvenstvo ako najvyšší slum na svete, známy ako Davidova veža (Tower of David/Torre de David). Mrakodrap dostal meno po svojom zakladateľovi a investorovi, Davidovi Brillembourgovi, ktorý v roku 1993 zomrel na rakovinu a v roku 1994 bola výstavba definitívne zastavená, dôsledkom venezuelskej finančnej krízy.

Zub času – v roku 1994 sa skončilo s výstavbou, od vtedy stavba chátra

img: http://cuatrostatic-a.akamaihd.net/

V roku 2007 Chávez, ktorý je stále pri moci sám nabáda miestnych squatterov, aby vežu obsadili. Medzitým sa do budovy na paradoxne „vychytenej“ ulici Caracasu začali sťahovať miestne gangy, ktoré si mrakodrap „upravili“ podľa seba. Vznikol tak akýsi mikrosvet, kde neplatia žiadne pravidlá z vonka, kde nechodí polícia a ktorý sa stal domovom takmer trom tisíckam osôb postihnutých žalostnou situáciou v krajine.
Prístupovým bodom pre všetkých majetnejších je parkovací dom, odkiaľ jazdia tzv. mototaxíky. Tie vás za poplatok vyvezú na desiate poschodie a potom je už nutné ísť pešo. Tí, ktorí na motorky nemajú musia vyjsť pešo sami od začiatku, nakoľko v budove nie sú žiadne výťahy. Miestni podnikavci okrem motoriek ponúkajú aj bufety na každom poschodí, tetovacie štúdio, kaderníctvo, prenájom Play Station za drobný poplatok, či posilňovňu priamo na streche.

Okrem toho sa platí štandardný nájom miestnemu gangu, ktorý sa o chod veže stará a ktorého výška sa odvíja od poschodia, kde nájomník býva. Celý mrakodrap je obývaný do výšky 28. poschodia a platí pravidlo, že nižšie poschodia obývajú starší, aby v prípade požiaru mohli jednoduchšie utiecť.

Chôdza po schodoch môže byť pri neopatrnosti vďaka chýbajúcemu zábradliu osudová

img: www.theguardian.com

Dominanta Caracasu na seba upozorňuje už z diaľky

img: http://i1292.photobucket.com

Improvizovaná posilňovňa na streche mrakodrapu

img: www.theguardian.com

Väčšina obyvateľov sú sympatizanti chávezovho režimu, ktorý vlastne umožnil vznik tohto slumu a tomu všetkému šéfuje bývalý kriminálnik, dnes kazateľ, Alexander „El Niňo“ (chlapček) Daza, ktorý je zároveň aj pastorom v miestnom kostole a ktorý celú inváziu na vežu na Chávezovu výzvu riadil. Napriek tomu, sa tam dnes udržuje aj bohaté osadenstvo, medzi ktorými môžeme nájsť zločincov na úteku, vrahov ale aj rodiny s deťmi, ktoré sú vďačné, že majú vôbec nejakú strechu nad hlavou.

Aj keď dnes je už vo veži celkom bezpečne, nebolo tomu vždy tak. V celej stavbe chýbajú zábradlia, niekedy aj okná a preto sa o luxusné „byty“ bojovalo na život a na smrť, kedy nebolo ničím neobvyklým, že člen konkurenčného gangu  bol jednoducho z veže doslova vyhodený z vysokých poschodí.

Nedokončené chodby, stropy, steny…ale stále sú vďační za strechu nad hlavou

img: www.theguardian.com

Ukážka lepšie zariadeného bytu

img: www.theguardian.com

A dokedy to takto bude ďalej? To si nikto netrúfa odhadnúť. Pôvodne boli predpoklady, že táto situácia vydrží do zmeny režimu. Tieto prognózy sa však nenaplnili a pastor El Niňo má s vežou ešte veľké plány a rád by rozšíril bývanie na zvyšné poschodia.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť