Nezaradené

Dáždniky boli v minulosti tabu, za ich nosenie by vás na ulici vysmiali

Nosenie dáždnika je dnes celkom bežná vec, no vedeli ste, že kedysi v 18. storočí to bol doslova škandál? Také niečo vtedy považovali za vulgárny prehrešok.

V 18. storočí to bol spoločenský hriech

Nosenie dáždnika bolo v Anglicku považované za spoločenský hriech. Brit menom Jonas Hanway sa ho aj napriek tomu snažil presadiť. Jeho hrdé kroky s dáždnikom v rukách naprieč londýnskymi ulicami si vyslúžili mnoho pokrikov a posmechu. Briti tento doplnok považovali za tabu. Trend nosenia dáždnikov alebo aj slnečníkov sa udomácnil najmä v kruhoch francúzskej šľachty, konkrétne dám. Práve preto bolo ich nosenie považované za prílis francúzske či zženštilé, čo jednoducho vypovedalo o slabom charaktere.

Ľuďom s dáždnikmi sa dokonca vyhrážali

Hanway vo svojom novom trende aj naďalej pokračoval a mnohokrát sa kvôli tomu dostal do problémov s vodičmi vtedajších kočov. Tí totiž považovali dáždniky za ohrozenie biznisu, pretože keď začalo pršať, ľudia rýchlo utekali do najbližších kočov hľadajúc úkryt. Hanwayove problémy neprestávali a veľakrát sa mu vyhrážali. V jednom bode to vyvrcholilo až do bitky, keď využil dáždnik ako zbraň. Napokon sa jeho prechádzky oplatili. Ľudia si ho všímali čoraz viac a dáždniky sa postupne rozšírili.

Neskôr síce v roku 1786 zomrel, no aj tak môžeme tvrdiť, že bol jedným z prvých trendsetterov. Už v 18. storočí zaviedol šokujúcu módu, ktorá je dnes bežným spoločníkom v sychravých dňoch.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť