odtok v bazene
Zaujímavosti

Desivé príbehy o bazénových odtokoch a črevách nie sú len mestskou legendou

Portál iflscience upriamil pozornosť na neobyčajne úmrtia v bazéne zapríčinené bazénovým odtokom. Aj keď to znie extrémne desivo, je to bohužiaľ pravda. Aj pri obyčajnom kúpaní v bazéne môžeš zomrieť, a nie na utopenie, ale na niečo oveľa horšie.

Portál s poľutovaním upozorňuje, že legendy o tom, že v niektorých bazénoch, na kúpaliskách či plavárňach sa stali hrozne tragédie, nie sú len výmysel. Možno si počul aj ty o tom, že by si sa nemal približovať veľmi blízko k odtoku bazéna. Je to naozaj tak. Ak sa priblížiš veľmi blízko k nesprávne krytému odtoku, môže ťa v tom lepšom prípade na krátko stiahnuť pod vodu.

V tom horšom prípade môže spôsobiť evisceračné poranenia. Evisceračné poranenia sú poranenia, pri ktorých sa vypudí časť vnútorných orgánov, najčastejšie čriev von z tela. Aj keď to znie extrémne desivo, nie je to iba vymyslená scéna z hororu.

Ako sa to môže stať?

Príčinou evisceračných poranení v bazéne je silný podtlak, ktorý vzniká pri odtoku. Pri upchatí odtoku vírivé drény spôsobia silné vákuum. Takýto odtok bez bezpečnostného krytu, v bazéne so štandardným čerpadlom, môže vytvoriť sací tlak až 159 kilogramov. 

„V prípade, že je odtok nesprávne krytý, môže dôjsť k vytvoreniu podtlaku, ktorý je dostatočne silný na to, aby spôsobil vážne poranenia.“

Prípady z doktorskej praxe

Bohužiaľ, celá vec je pravdivá, čo potvrdilo niekoľko známych prípadov z USA, Austrálie, ako aj prípady z lekárskej literatúry. V roku 2010 publikoval Medicalc Jourcal of Austrália popis strašného utrpenia 3 malých detí, ktorým sa táto tragédia stala. Jedno z detí krátko sedelo na nekrytom odtoku v bazéne svojho domu.

V lekárskej správe sa písalo, že dieťa stihlo z odtoku vytiahnuť no z konečníka mu visela časť čriev. Konkrétne 110 cm jeho čreva vystúpilo cez konečník. Dieťa muselo podstúpiť operáciu, takzvanú transanálnu evisceráciu. Dieťaťu po operácii ponechali 55 cm čriev, ale jeho následný vývin to neovplyvnilo.

Ďalšie dve deti mali podobný problém, po tom čo náhodné sedeli na odtokoch v moteli či domácom bazéne. Avšak vďaka doktorom sa aj ich životy podarilo zachrániť. 

No v niektorých prípadoch ako je príbeh 6- ročnej Abigail Taylor z Minneapolisu vyhasol život malého dieťaťa zbytočne. Keď uviazla na nekrytom odtoku jej telo bolo vypitvané silným nasávaním bazénovej pumpy. Po zranení Taylor nemohla prijímať potravu a zomrela na rakovinu súvisiacu s transplantáciou pečene. 

Až zmena legislatívy priniesla riešenia, aby sa to už nedialo

Na základe týchto tragických udalostí bola legislatíva v USA aj v Európe upravená, aby sa takéto incidenty minimalizovali. Dnes sú bazénové odtoky povinne vybavené bezpečnostnými krytmi alebo inými opatreniami.

Záverom treba povedať, že tento problém sa v súčasnosti najčastejšie týka starších bazénov, ktoré nemajú správne bezpečnostné prvky. Moderné bazény musia spĺňať prísne normy, čo výrazne znižuje riziko.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.