modre oci
Nezaradené

Dnes preletí tesne okolo Zeme dvojkilometrový asteroid

Na Štedrý deň preletí okolo zemegule asteroid dlhý približne dva kilometre, a to vo vzdialenosti 28-krát väčšej, než je Zem vzdialená od Mesiaca. Podľa astronomických meradiel len „tesne“ minie Zem, ale v skutočnosti pre ňu nepredstavuje ohrozenie.

Vianočný asteroid dostal názov 2003 SD220, pretože bol objavený v roku 2003. „Nepatrí na náš zoznam nebezpečných telies,“ povedala astronómka z parížskeho observatória Maria-Antonietta Barucciová.

Ďalší očakávaný prelet asteroidu v blízkosti Zeme sa uskutoční v roku 2029. Asteroid Apophis preletí vo vzdialenosti desaťkrát menšej, než sú od seba vzdialené Zem a Mesiac, teda asi okolo 30.000 kilometrov. „Ale ani ten nebude nebezpečný,“ uviedla Barucciová.

Kolízia medzi Zemou a kozmickými telesami dlhšími než kilometer sa stávajú zhruba raz za 100.000 rokov. Pred 65 miliónmi rokov bol asteroid, ktorý spôsobil zánik dinosaurov a 75% všetkých známych foriem života, desaťkrát väčší než 2003 SD220,“ povedal Bailey.

Odborníci tvrdia, že v najbližších rokoch nehrozí nebezpečenstvo blížiacej sa kolízie medzi Zemou a asteroidom. Vylúčiť do budúcnosti sa to však nedá. Všetko záleží na sledovaní pohybu kozmických telies a tiež na vývoji technológie, ktorá by umožnila odklonením či zničením kométy alebo asteroidu blížiacej sa zrážke zabrániť.

asteroid-2003-SD220

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť