modre oci
unos.sk
Nezaradené

Do kín prichádza najodvážnejší slovenský film. Rozpovie vám príbeh o únose syna prezidenta Michala Kováča

Film režisérky Mariany Čengel Solčanskej môžeme označiť ako najodvážnejší slovenský film, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami na slovenskej politickej scéne deväťdesiatych rokov.

Príbeh, ktorý stále nemá dobrý koniec, bude mať premiéru 2.marca 2017. Politický thriller depresívnu atmosféru okrem dejovej zápletky umocňuje aj počasím, znervózňujúcou hudbou a lokáciami, v ktorých sa príbeh odohráva, v neposlednom rade vedomím, že to, čo je v tejto chvíli iba filmom, mohlo byť pred dvoma desaťročiami desivou realitou.

Posledný deň prvého roku mladej slovenskej republiky sa chýli ku koncu. Všetci oslavujú. Kráľ podsvetia Efendi, aj Prezident. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Prezident sa stane nepohodlným. Ako ho prinútiť počúvať, čo chce Predseda?

Foto: unos.sk

Film prišiel s trailerom i šokujúcim plagátom. Na plagáte visí ukrižovaný mladík na dvojkríži osadenom do trojvršia zo smetiska, v pozadí sa týči bratislavský hrad.

Prvé kamerové testy vznikli ešte v roku 2013, pod názvom Ži a nechaj žiť, ako presná rekonštrukcia zavlečenia syna prezidenta Michala Kováča podľa svedectva zúčastnených osôb. Následne sa producent rozhodol vymeniť celý tvorivý a realizačný štáb. Scenára sa ujala Mariana Čengel Solčanská. Jej práca sa líšila od predchádzajúcich projektov najmä v tom, že scenár prepisovala a dopisovala aj v dňoch medzi nakrúcaním, dokonca i počas nakrúcania.

Postavu inšpirovanú Vladimírom Mečiarom si zahrá Maroš Kramár, šéfa tajných Milan Ondrík, prezidentovho syna Juraj Hrčka a osobu inšpirovanú Miroslavom Sýkorom zosobní Dano Heriban. Postavu prezidenta stvárnil Ján Greššo.

„Najnovší teaser k filmu Únos prichádza symbolicky pri príležitosti 17. novembra, pripomienky novembrových udalostí, od ktorých sme očakávali očistu našej spoločnosti. Nevyšetrenie najväčšieho politického zločinu moderných dejín Slovenska zostáva škvrnou na našej demokracii a je pošpinením ideálov, pre ktoré sme v Novembri 89 neváhali vzoprieť moci,“ dodáva režisérka Mariana Čengel Solčanská.

TRAILER

SOUNDTRACK K FILMU-PRAVDA JE LEN JEDNA- KALI/PETER PANN

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

Foto: unos.sk

zdroj: unos.sk

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť