modre oci
Nezaradené

Do periodickej sústavy pribudli štyri nové prvky: Ostrov stability je opäť o krok bližšie!

Nové objavy konečne doplnili siedmy riadok tabuľky.

Štyri nové prvky boli tieto dni natrvalo pridané do periodickej tabuľky, hneď po tom, ako boli ich objavy potvrdené organizáciou IUPAC (The International Union of Pure and Applied Chemistry). Práve tá je totiž za aktualizáciu periodických tabuliek zodpovedná.

IUPAC minulý týždeň oznámil, že prvky s číslami 113, 115, 117 a 118 spľňajú všetky kritéria a stanú sa tak prvými nováčikmi v tabuľke od roku 2011. Nadšencov do chémie ale iste najviac teší, že tieto prvky konečne vyplnia celý siedmy riadok.

Chemistry-Milosz1

Tieto prvky doposiaľ nemajú určené názvy, to môžeme očakávať v priebehu najbližších mesiacov. Čísla 115, 117 a 118 boli objavené tímom vedcov v ruskom Joint Institute for Nuclear Research a kalifornskom Lawrence Livemore National Laboratory. Rusko-americký tím má na svedomí vraj aj objav prvku 113, známy ako ununtrium, ten však IUPAC napokon prisúdil tímu z japonského inštitútu Riken. 113 tak bude zrejme ako prvý prvok vôbec pomenovaný podľa výskumníka z Ázie.

1422479633158

Objavenie superťažkých prvkov je poriadne ťažké, keďže majú tendenciu rýchlo sa rozložiť. No tým, že výskumníci objavili superťažké prvky s väčšou životnosťou opäť stúpla nádej na objavenie tzv. „ostrova stability“ – skupiny prvkov, ktoré sú super ťažké a stabilné zároveň.

Kosuke Morita, ktorý viedol v Rikene výskum prvku 113, navyše avizuje, že týmto to nekončí a tím sa už zameriava na prvky od 119 vyššie.

„Tento objav je pre vedcov ako zlatá olympijská medaila,“ povedal Ryoji Noyori, bývalý prezident Rikenu a laureát Nobelovej ceny za chémiu.

ryojinoyori2

zdroj: theverge.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť