Jednohubky

Dokážu oživiť srdce

Chirurgovia dokážu oživiť srdcia ľudí, ktorí zomreli.

Transplantační chirurgovia z Veľkej Británie začali používať prístroj, ktorý im umožňuje znovu priviesť k životu srdce človeka, ktorý zomrel, a tak zachrániť ďalšie životy. Prístroj sa systémom hadičiek pripojí k srdcu darcu a poskytne mu potrebné množstvo okysličenej krvi a výživných látok. Títo chirurgovia takto úspešne transplantovali srdce pochádzajúce od pacienta po smrti už v 15 prípadoch. Bežne transplantáty srdca pochádzajú od darcov po smrti mozgu, zvyšok tela je prakticky stále „nažive“. Spomínaní prístroj stojí 250 000 dolárov. Podľa doterajších odhadov by mohol navýšiť množstvo dostupných transplantátov srdca o 15- 30 percent.

Chirurgovia z inej nemocnice hovorili o troch prípadoch, keď srdce od darcu pripojili na 20 minút k tomuto prístroju. Potom, ako dostalo dostatok kyslíka a elektrolytov, začalo znovu biť.
Bez neho však nie sú srdcia od mŕtvych darcov použiteľné na transplantáciu. „Tento prístroj má životne rozhodujúci význam. Srdce vďaka nemu dostane bezpodmienečne nevyhnutnú dávku krvi na doplnenie jeho energie,” vyjadril sa chirurg Stephen Large, ktorý použil prístroj pri ôsmich transplantáciách.

S použitím orgánu od mŕtveho darcu však na tému prichádza etická dilema. Ako dlho po zástave srdca majú chirurgovia čakať, než ho začnú znovu oživovať pre záchranu iného pacienta? Môžu prehlásiť nezvratné zlyhanie obehu v tele jedného pacienta, ak je možné obnoviť obeh v tele druhého?

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť