Nezaradené

Doktori operovali bez elektriny, svietili si telefónmi

Lekári z mjanmarskej nemocnice v Mandalay dokázali, že záchrana ľudského života je pre nich skutočne dôležitá a pracovali aj za sťažených podmienok.

Lekári v Mandalayskej centrálnej ženskej nemocnici zažili šok, keď im počas operácie na sále vypadol prúd. Našťastie, nestratili duchaprítomnosť a poradili si. Na svet totiž pomocou cisárskeho rezu prichádzalo dieťa a nemohli si dovoliť pochybiť alebo prestať. Každý z prítomného nemocničného personálu sa chopil svojho mobilného telefónu a spoločne osvetlili miestnosť.

Okamžite začali hľadať príčinu tmy, pretože v nemocnici by sa mal nachádzať generátor pre takéto núdzové prípady. Podľa chirurga U Thiha, ktorý sa v minulosti v nemocnici školil, boli výpadky prúdu v zariadení pomerne časté, približne dvakrát za mesiac. V nemocnici by sa mal nachádzať len jeden veľký generátor, ktorého proces naštartovania trvá pridlho na to, aby lekári mohli čakať v život ohrozujúcich situáciách. Navyše je jeho spustenie pre nemocnicu finančne nákladné. Operačná miestnosť však nemá žiadne okná a elektrina v nej musí bežať dňom i nocou, za čo sa nemocnica stala tŕňom v oku odbornej verejnosti.

Objavili sa výzvy, aby nemocnica nakúpila niekoľko malých generátorov, pretože ide o hazardovanie s ľudským životom. Bez elektriny môže dôjsť behom pár minút k zástave srdca, dýchania či iným komplikáciám. Vzniknutá situácia je jedným príčin žalostnej zdravotnej starostlivosti v Mjanmarsku, ktorej chýbajú peniaze.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť