modre oci
Nezaradené

Vesmírne divadlo Geminidy, aj dnes

Od dnešného večera budú môcť ľudia na oblohe pozorovať meteorický roj Geminidy.

Nočné divadlo nebude zrejme rušiť ani Mesiac, ktorý vo fáze len tri dni po nove zapadne už večer. V priebehu noci by pritom každú hodinu mohlo byť vidieť okolo sto meteorov, za celú noc ich pozorovatelia môžu napočítať cez tisíc, ak budú ideálne podmienky. Najlepšia by pre nich mala byť druhá polovica noci, teda od polnoci do svitania.

Názov roja Geminidy pochádza z latinského názvu súhvezdia Blížencov, z ktorého meteority po celú dobu aktivity roja zdanlivo vyletujú. Ide o jav, pri ktorom prúd častíc medziplanetárneho prachu križuje zemskú dráhu.

Tieto častice sa potom pri prelete zemskou atmosférou trú o molekuly vzduchu, postupne sa vyparujú a vytvárajú za sebou žiariacu stopu. Vznikajú záblesky, ktoré sa odborne nazývajú meteory, ľudovo padajúce hviezdy.

Prvé správy o roji Geminidy pochádzajú z roku 1862. Aktivitu tohtoročného roja je poznať už od 7. decembra, kedy Zem začína prechádzať prúdom meteoroitov. Odvtedy postupne stúpa. Posledný roj budú ľudia môcť vidieť ešte 17. decembra. Astronómovia preto odporúčajú roj pozorovať niekoľko dní pred alebo po maxime.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť