Jednohubky

Facebook čelí ďalším žalobám

Facebook ľudia často žalujú pre porušenie súkromia, no zatiaľ nikto neuspel. Tentokrát to však môže dopadnúť inak…

,,Facebook používa cookies, ktoré si pamätajú, že používateľ internetu navštívil stránku na Facebooku, napríklad profil svojho priateľa, ale tiež to, že navštívil stránku obchodu alebo politickej strany,“ objasnil sudca. Facebook sa však obhajuje tým, že tieto súbory používa už viac ako päť rokov kvôli bezpečnosti svojich užívateľov.

Belgický súd rozhodol, že spoločnosť je povinná vopred získať súhlas na získavanie osobných informácií, ktoré získava. ,,Sudca rozhodol, že tieto osobné údaje môže Facebook využívať iba v prípade, že mu dá používateľ internetu výslovný súhlas tak, ako to nariaďuje právo na ochranu osobných údajov v Belgicku,“ píše sa v stanovisku súdu. Pokiaľ Facebook toto rozhodnutie nebude rešpektovať, hrozí mu pokuta do výšky 250-tisíc eur. Pokuta sa bude o túto sumu navyšovať každý deň, až kým Facebook nepodnikne potrbené kroky. Mastná pokuta pôjde Belgickému úradu pre ochranu osobných údajov, ktorý podal sťažnosť. ,,Odvoláme sa voči tomuto rozhodnutiu a budeme pracovať na tom, aby sme minimalizovali akékoľvek narušenie prístupu ľudí k Facebooku v Belgicku,“ povedal hovorca Facebooku.

Ďalšia žaloba

Inú kauzu riešia rakúske súdy. Max Schrems, rakúsky právnik, podal kvôli porušovaniu ochrany súkromia Facebookom hromadnú žalobu. Dôvodom bolo, že sociálna sieť uchováva osobné dáta, o ktorých vymazanie požiadali samotní používatelia a tiež aj údaje o ľuďoch, ktorí sa na túto sociálnu sieť nikdy neprihlásili. Advokáti Facebooku spochybnili právomoc rakúskeho súdu zaoberať sa touto problematikou a ten im dal za pravdu. Schrems sa však odvolal a najvyšší súd nakoniec rozhodol o oprávnenosti žaloby. Právnik uspel aj pred súdom v Írsku, kde sídli európska centrála Facebooku. Prípad bude ďalej vyšetrovať Írsky úrad pre ochranu osobných údajov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť