modre oci
pixabay.com
Nezaradené

Farby cestovných pasov nie sú náhodné, vyplývajú z histórie či politického systému

Všimli ste si už rôznofarebnosť cestovných pasov? Tá totiž vôbec nie je náhodná, ovplyvnil ju historický vývin krajiny či jej súčasný politický systém.

Cestujeme v modrom, červenom či zelenom. Viete prečo? Dôvodov je niekoľko a každý štát má vlastné. Mnohé sa odvíjajú od historického kontextu krajiny či od príslušnosti napríklad v Európskej únii. Názory sa líšia, no jedno je isté, to aký pas vlastníte, nie je len taká náhoda.

Hádam najznámejšia, najmä pre nás, je červená. Držiteľmi mnohých červených pasov sú napríklad občania krajín s bývalým či súčasným komunistickým režimom, ako príklad môžeme uviesť Poľsko, Čínu, Srbsko alebo Rusko. Pasy v tomto odtieni však majú aj krajiny, ktoré sú súčasťou Európskej únie. Postupne na ňu prechádzajú dokonca aj tie, ktoré naopak majú ešte len záujem stať sa členom EÚ.

Foto: pixabay.com

Ďalšou veľmi rozšírenou farbou je modrá. Tá je typickou najmä pre občanov Spojených štátov amerických, pretože symbolizuje akýsi nový svet. Okrem toho ju majú aj cestovatelia z Brazílie, Paraguayu či Argentíny. Tieto štáty združuje obchodná únia nazývaná Mercosur, ktorú takisto symbolizuje modrý odtieň.

Foto: pixabay.com

Zelená je zase celkom zaužívanou farbou pre moslimské krajiny. Zelená totiž symbolizuje prírodu, život a vraj bola dokonca obľúbenou farbou proroka Mohameda. V súčasnosti ju využívajú krajiny ako Pakistan, Saudská Arábia či Maroko. Okrem toho spája aj štáty západnej Afriky, v tomto prípade však symbolizuje ich spojenie v hospodárskom spoločenstve v skratke ECOWAS.

Foto: commons.wikimedia.org

No a napokon čierna, ktorá je v oblasti pasov tak trochu raritou. Nájde sa však napríklad na Novom Zélande, pretože táto farba je vraj ich národnou a okrem toho aj v niektorých afrických štátoch ako Botswana, Kongo, Malawi či Zambia. Okrem toho čierna prislúcha aj diplomatickým pasom.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť