vztah partner
pexels.com
Jednohubky, Zaujímavosti

Psychológovia odhalili 4 typy správania, ktoré značia blížiaci sa rozchod

Na vzťahu treba pracovať, inak sa pomaly, ale isto rozpadne…

Americkí psychológovia nedávno skúmali vzťahy. Nebola to len hocijaká štúdia, trvala totiž celých 40 rokov. Vedúci tímu John Gottman hovorí o štyroch hlavných typoch správania sa, ktoré ničia vzťahy. Nazval ich- štyria jazdci apokalypsy.

Pohŕdanie

Znaky: Jeden z partnerov si robí žarty z toho druhého, na verejnosti aj v súkromí. Neváži si toho druhého a dáva mu urážlivé prezývky alebo mu bez problémov nadáva.
Zmena: Ak ste práve vy tým „škodným“, skúste sa vžiť do kože toho druhého. Ako by sa vám počúvali neustále urážky a osočovanie aj pred vašimi priateľmi? Všímajte si na vašom partnerovi najprv to dobré. Je toho veľa, nezabúdajte na to.

Kritika

Znaky: Neustále kritizovanie všetkého, čo ten druhý urobí. Vyťahovanie krívd z minulosti a porovnávanie s druhými.
Zmena: Ak váš partner niečo zle, ukážte mu pokojne, ako sa to má spraviť lepšie. Vysvetlite, ako sa to dá inak. Vynechajte krik a hnev.

Defenzívnosť

Znaky: Vy urobíte chybu, partner vás chce opraviť, no vy napriek tomu začnete s defenzívnymi poznámkami na toho druhého. Každú situáciu prekrútite proti partnerovi (alebo naopak- on/a proti vám)
Zmena: Priznajte si, keď urobíte chybu. To je to najjednoduchšie riešenie, ktoré prejde bez hádky.

Utekanie od problémov

Znaky: Ak máte vo vzťahu nejaký problém, neutekajte od neho. On počká, no vzťah sa môže rozpadnúť skôr…
Zmena: Veci riešte vtedy, keď sa stanú. Neodkladajte si ich „na potom“. Určite nie v tom prípade, keď vám na tom druhom záleží.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť