prechladnutie a chlad
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo nám tečie z nosa, keď je zima? Jav známy ako nádcha vyvolaná chladom je známa väčšine ľudí!

Prečo nám tečie z nosa, keď je zima? To je otázka, ktorú si kladie mnoho z nás, keď zima vstupuje do našich životov. Fenomén, ktorý sa často označuje ako nádcha vyvolaná chladom postihuje približne 50-90% ľudí. Zaujímavé je, že ľudia trpiaci astmou, ekzémom alebo sennou nádchou zažívajú túto nepriaznivú reakciu častejšie. Téme sa podrobne venoval portál medicine.uq.edu.au.

Náš nos hrá dôležitú úlohu v prispôsobovaní sa chladným podmienkam. Jeho hlavnou úlohou je spracovať prichádzajúci vzduch tak, aby bol teplý a vlhký. Nos je kľúčovým hráčom v udržiavaní správnej teploty a vlhkosti vzduchu, ktorý dýchame.

Pri pohľade na úlohu nosa z pohľadu vzduchu, ktorý dýchame, je jasné, že je mimoriadne účinný. Dokonca je schopný zabezpečiť, aby bol vzduch teplý a vlhký ešte predtým, ako sa dostane do pľúc. Táto schopnosť je dôležitá pre správne fungovanie dýchacích ciest a minimalizuje podráždenie buniek v pľúcach, keď vzduch prechádza do dýchacích ciest. Pri vdýchnutí vzduchu cez nos v teplotách pod bodom mrazu sa vzduch v zadnej časti nosa obvykle ohrieva na približne 26 °C a môže dosiahnuť až 30 °C. Navyše vlhkosť vzduchu v zadnej časti nosa zostáva približne na úrovni 100%, nezávisle od toho, aký studený je vzduch, ktorý dýchame.

Výtok z nosa je reakciou na chladný vzduch

Vráťme sa ale späť k téme. Takže prečo teda tečie nos? Jednoducho povedané, keď je vonku chladno, náš organizmus produkuje viac hlienu, čo je spôsob, ako ochrániť nos a dýchacie cesty pred vysušením a poškodením. Tento proces vedie k zvýšenému vylučovaniu hlienu, čo spôsobuje známe symptómy nádchy.

jeden z prejavov na alergiu na chlad

jeden z prejavov na alergiu na chlad

Zdá sa teda, že výtok z nosa v zimných mesiacoch je prirodzenou reakciou na ochranu našich dýchacích ciest pred nepriaznivými vplyvmi chladného počasia. Aj keď to môže byť nepríjemné, je to znamenie, že náš organizmus robí svoju prácu v ochrane našej zdravotnej integrity.

Ale ako to vlastne nos robí?

Studený a suchý vzduch, ktorý vdychujeme, stimuluje nervy vnútorného nosa. Tieto nervy potom posielajú informácie do mozgu, ktorý reaguje zvýšením prietoku krvi do nosa. Tento proces spôsobuje rozšírenie ciev, ktoré potom ohrievajú vzduch, keď cez ne prechádza. Okrem toho, nos sa spúšťa do akcie tým, že produkuje viac hlienu cez sliznice, čo pomáha zabezpečiť, že vzduch je dostatočne vlhký a nevysušuje dýchacie cesty.

Studený a suchý vzduch majú viacero účinkov na náš nos a dýchacie cesty. Okrem toho, že spúšťajú produkciu hlienu, ktorý zabezpečuje vlhkosť, stimulujú aj bunky nášho imunitného systému. Tieto bunky sa podieľajú na produkovaní väčšieho množstva tekutiny vo vnútri nosa, s cieľom zabezpečiť, že vzduch, ktorý dýchame, je dostatočne vlhký. Je odhadované, že pri tomto procese môže nos stratiť až 300 – 400 mililitrov tekutiny denne.

Nos v chlade nielen tečie, ale je i poriadne studený

Samotný proces strát tepla a vody je taktiež zaujímavý, ohrievanie vzduchu v nosových dutinách vedie k tomu, že výstelka nosnej dutiny, známa ako sliznica, je chladnejšia ako telesná teplota. Súčasne sa voda vyparuje, čím sa udržuje vlhkosť vzduchu. Tento proces odparovania vody z nosa vyžaduje veľké množstvo tepla, ktoré odoberá teplo z nosa, čím ho ochladzuje.

V reakcii na tieto procesy sa zvyšuje prietok krvi do nosa, pričom hlavnou prioritou je stále ohrievať vdychovaný vzduch. Tento kompenzačný mechanizmus sa stáva problematickým, keď je príliš aktívny, čo vedie k nadmerným stratám vlhkosti z nosa. Ľudia s astmou a alergiami sú často citlivejší na tieto reakcie, rovnako ako aj tí, ktorí trpia na dráždivé látky v prostredí a zmeny teploty. Preto je upchatý nos a dokonca aj kýchanie častým prejavom vystavenia sa studenému vzduchu.

Takže, keď cítime, že nám tečie z nosa, je to jednoduchý signál, že náš organizmus pracuje na tom, aby udržal správnu teplotu a vlhkosť v našich dýchacích cestách. Každý krok, ktorý náš nos podniká, je neoceniteľným príspevkom k našej zdravotnej pohode.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť