obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky

FDA zakázala v USA predaj antibakteriálnych mydiel

Výrobcovia antibakteriálnych mydiel uvádzajú, že dokážu odstrániť až 99,99% baktérií a zlepšiť tak hygienu človeka. Čo je na tom však pravda?

Majú to zrátané

Americká Správa potravín a liečiv (FDA – Food and Drug Administration) zakázala všetky produkty, ktoré uvádzajú, že sú „antibakteriálne“ alebo „antimikrobiálne“. Argumentovala tým, že tieto tvrdenia sú nepravdivé a antibakteriálne mydlá nie sú lepšie než obyčajné mydlo a teplá voda.

„Zákazníci si môžu myslieť, že tieto produkty sú omnoho účinnejšie v prevencii šírenia choroboplodných zárodkov, avšak nikto nemá vedecký dôkaz, že sú lepšie než voda s mydlom,“ vysvetľuje vo svojom vyhlásení Janet Woodcock, riaditeľka Centra pre hodnotenie a výskum liečiv. „V skutočnosti, niektoré dáta naznačujú, že antibakteriálne prísady môžu v dlhodobom horizonte spôsobiť viac škody než úžitku.“

20160909_vedelisteze_mydlo_01img: huffingtonpost.com

Nie sú dôkazy- nie je biznis

FDA navrhla zákaz ešte v roku 2013, avšak výrobcom dala 3 roky na to, aby dokázali svoje tvrdenia. Keďže toto obdobie neprinieslo žiadne relevantné dôkazy a navyše výskumníci prišli k tomu, že niektoré chemické látky obsiahnuté v niektorých produktoch narušujú hormóny, FDA sa rozhodlo zakázať akékoľvek antibakteriálne mydlo, ktoré obsahuje jednu alebo viac z 19 uvedených chemických látok.

Jednou z týchto chemikálií je triclosan, ktorý bol vyvinutý v roku 1960 pre použitie v nemocniciach. Táto antimikrobiálna látka bola neskôr v roku 1980 pridaná do tekutých mydiel a uvedená na trh ako účinná ochrana v domácnostiach. Avšak, nedávne štúdie spojili dlhodobé používanie triclosanu s pozmenenou mikroflórou v ľudských črevách, čo môže spôsobiť nemalé problémy. Okrem toho, aby účinne zabil všetky baktérie, musí s nimi byť v kontakte o oveľa dlhší čas než je potrebný na umývanie rúk.

20160909_vedelisteze_mydlo_02img: 883zy.com

Umývať a umývať

Úlohou antibakteriálnych mydiel je vystaviť potencionálne škodlivé baktérie chemikáliám, ako je triclosan, ktoré sú pri správnej koncentrácii schopné zabiť všetky tieto baktérie. Tento proces má však skôr nežiadúci účinok v podobe zvýšenej odolnosti voči antibiotikám. Baktérie tak odolávajú útokom aj pokiaľ sme chorí a užívame predpísané lieky.

FDA však tvrdí, že „umývanie s obyčajným mydlom a tečúcou vodou zostáva jedným z najdôležitejších krokov ako zabrániť ochoreniu alebo šíreniu choroboplodných zárodkov.“ 

20160909_vedelisteze_mydlo_03img: npr.org

Titulný obrázok: jewel92.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.