modre oci
driencany.sk
Nezaradené

FOTO: Na juhu Slovenska leží „Rozprávkovo“ – dedinka plná postavičiek z Dobšinského diel

Počuli ste už o dedinke Drienčany, ktorá leží v okrese Rimavská Sobota? Obec bola posledným pôsobiskom známeho spisovateľa a rozprávkara Pavla Dobšinského. Duch jeho diel, ktoré pozná mnoho dospelých i detí, je v Drienčanoch prítomný takmer na každom kroku.

Návštevníkov Drienčan najviac upútajú veľké drevené sochy postáv z Dobšinského diel. Princezné Milica a Krasomila pri vstupoch do obce či rozprávková autobusová zastávka s komínom, murovanou pieckou, drevenou mačkou a babou Jagou v centre dedinky. To je len časť diel, vďaka ktorým obec Drienčany mnohí nazývajú aj Rozprávkovo.

img: driencany.sk

Pri prechádzka „Rozprávkovom“ natrafíte aj na ďalšie obľúbené postavy z tradičných slovenských rozprávok. Pozdraví vás napríklad Zlatá priadka, Šípková Ruženka, Janko Hraško či Dlhý z rozprávky o Dlhom, Širokom a Bystrozrakom.

img: driencany.sk

Pre turistov je veľmi populárnym miestom aj labyrint, kde si môžu otestovať svoje rozprávkové znalosti. Ďalšou obľúbenou atrakciou sú nepochybne slnečné hodiny, ktoré tiež strážia drevené bytosti. Celkovo by ste v Drienčanoch mali nájsť 16 drevených sôch.

img: driencany.sk

Dobšinského však v dedine nepripomínajú len rozprávkové bytosti, ale aj múzeum zriadené v budove fary, kde tento velikán pôsobil 24 rokov. Práve tam vytvoril väčšinu svojich diel. Turistov zase poteší možnosť preskúmať náučný chodník Drienčanský kras. Na tomto krasovom území sa nachádza približne 50 jaskýň.

img: driencany.sk

img: driencany.sk

img: driencany.sk

img: driencany.sk

img: driencany.sk

img: driencany.sk

.src1, .src2,

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť