modre oci
velkanadiplom.sk/Šimon Štefan
Nezaradené

FOTO: Unikátny pomník v obci na juhu Slovenska je zapísaný v knihe rekordov a navštevujú ho aj zahraniční turisti

Počuli ste už o obci Veľká nad Ipľom, ktorá leží v Lučeneckom okrese? Dedina sa dostala do Knihy slovenských rekordov a navštevuje ju mnoho turistov. Dôvodom je unikát, ktorý inde nenájdete.

Rekord patrí netradičnému pomníku, ktorý nájdete na obecnom cintoríne. Pravdepodobne ide o najstarší pomník nielen na Slovensku. Nie je vytvorený z mramoru, ale z časti stromu, ktorý postupom času skamenel. Pomník je unikátny vďaka svojmu veku, ktorý viacerí odborníci odhadli na neuveriteľných 20 miliónov rokov.


img: velkanadiplom.sk/Šimon Štefan

Náhrobník patrí hrobu farára Gejzu Borbáša († 1909). Ten si podľa miestneho historika Jána Ridega pred smrťou želal, aby mu ako náhrobný kameň na miesto posledného odpočinku umiestnili vzácnu skamenelinu. Borbášov priateľ a vtedajší gróf Forgáč mu prianie splnil a skamenelinu nechal priviezť z neďalekého maďarského Ipolytarnócu. O pôvode netradičného pomníka sa desiatky rokov nevedelo. Že ide o skamenelinu stromu vypátral až spomínaný Ján Rideg.


img: velkanadiplom.sk/Šimon Štefan

Skamenelina je výsledkom sopečnej aktivity spred 20 miliónov rokov. Vďaka pôsobeniu kyseliny kremičitej je zachovalá, netreba ju uchovávať v špeciálnych podmienkach a odolá aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Už niekoľko rokov je obľúbenou destináciou turistov zo Slovenska i zo zahraničia.


img: velkanadiplom.sk/Šimon Štefan

.zdroj, .zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť