Jednohubky

Horor pre arachnofobikov: 107 miliónov pavúkov na jednom mieste

Ak sa bojíte pavúkov, radšej odvráťte zrak. Táto nočná mora, ako vystrihnutá z filmu Arachnofóbia, bola nájdená v čističke odpadových vôd v Baltimore. Výskumníci zistili, že pavučiny pokrývajú 95% interiéru budovy, ktorá má zhruba 16 000 metrov štvorcových. Odhaduje sa, že hniezdo je domovom pre 107 miliónov pavúkov.

Fuj! Daj ho preč, daj ho preč!… Ale nezabíjaj ho..

Väčšina pavúkov nájdených v masívnych pavučinách Baltimorskej čističky sú z čeľade Čeľustnatkovité. Dorastajú do dĺžky približne 1,2 cm, sú štíhle, oválne a dlhonohé.

20160811_Vedelisteze_Pavuky_05img: abugblog.blogspot.dk

Chrabrí to pavúkobijci!

Odvážny experti, ktorí študovali všeobjímajúce pavučiny odhadujú, že sa v každom kubickom metri priestoru nachádzam 35 176 pavúkov. To robí toto pavúčie hniezdo miestom s najväčšou koncentráciou populácie pavúkov v celých USA.

20160811_Vedelisteze_Pavuky_04img: Entomological Society of America, via inhabitat.com

Šéfe, neuveríte čo som našiel vzadu v sklade…

Masívne pásy pavučín boli prvýkrát objavené zhrozenými zamestnancami Baltimorskej čističky v roku 2009. Pavučiny pohlcovali takmer celý strop masívneho skladiska. Na niektorých miestach boli dokonca pavučiny také masívne, že poškodzovali konštrukciu alebo osvetlenie svojou veľkou hmotnosťou.

20160811_Vedelisteze_Pavuky_03img: Entomological Society of America, via inhabitat.com

Papaníčko z odpadovej vody

Z trochu menej hrozivého súdka faktov, pavúčie vlákna môžu mať pevnosť v ťahu rovnajúcu sa oceľovým zliatinám. Pavúky sa živili rôznymi druhmi hmyzu a tiež vodou bohatou na živiny, ktorú produkovala ČOV.

Na záver len pevne dúfam, že u náš sa nič takéto nikdy nenájde..

20160811_Vedelisteze_Pavuky_02img: Entomological Society of America, via inhabitat.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť