obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Fakty, Jednohubky, Nezaradené, Príbehy

Illumináti – čo je za vznikom najznámejšej tajnej spoločnosti sveta?

Illumináti alebo oficiálne Bavorskí Illumnáti vznikli 1.5.1776, keď jezuitský  učeník Adam Weishaupt, pod vplyvom Kantovej filozofie založil hnutie voľnomyšlienkárov. Dlho obdivoval Slobodomurárov ale ich tajná spoločnosť sa  mu zdala príliš  predražená a exkluzívna. Rozhodol sa vytvoriť si vlastný spolok  tak vytvoril najradikálnejšiu odnož osvietencov, ktorej súčasťou sa rýchlo stali niektorí členovia Slobodomurárskych lóži. Pravdou je, že pri fungovaní sa Weishaupt naďalej inšpiroval Slobodomurárskymi tradíciami, ktoré kombinoval so zvykmi jezuitov.

 

Weishaupt nemal žiadne skúsenosti s rituálmi a ani riadením tajnej spoločnosti, spočiatku tápal v tom, ako by mali Illlumináti fungovať a častokrát sa na začiatkoch obracal aj k mysticizmu. To že jeho spoločnosť fungovala „ veľmi tajne“ (až na pár vysoko postavených ľudí nikto nevedel jeho skutočné meno len prezývku Spartakus) priťahovalo veľa záujemcov, ktorých lákalo tajomno tohto spolku. Weishaupt takisto vytvoril niekoľko legiend o legendárnom založení Illuminátov, ktorí sa vraj vynorili z dávnoveku, prípravný stupeň obsahoval dotazník ktorý mal neskôr 32 strán, zameraný na napríklad na majetkové pomery- vlastné aj rodinné,príbuzenské vzťahy, vzdelanie či záujmy.

Foto: wikipedia.com

 

 

 

Členovia rádu Iluminátov prisahali poslušnosť svojim predstaveným a boli rozdelení do troch úrovní:

1. Nursery -zahŕňala vzostupnej hodnosti Preparation, Novice, Minerval a Illuminatus Minor

2. Masonry (slobodomurárstvo) – sa skladala z vzostupných hodností Illuminatus Maior, Illuminatus Dirigens

3. Mystéria – najvyššie pozície

Novic mal povinnú literatúru (Plutarchos, Seneca , Aristoteles, Petrarca, encyklopedisti), každý mesiac vydával výkaz o tom ako pokročil na ceste za svojim osvietením, na zasadaniach referovali všetci o dielach ktoré prečítali, ktoré by za to stáli a ktoré im pomôžu k osvieteniu. Illumináti mali byť nástrojom vedúcemu k zdokonaľovaniu ľudstva (napríklad  ich cieľom bolo preniknúť do politiky a odstrániť absolutizmus), zameranie sa na vedomosti pôsobilo však dosť nudne a tak Illumináti prežívali krízu počas ktorej ich opustilo mnoho členov.

Foto: wikipedia.com

Potom prišiel v roku 1784 zákaz činnosti tajných spolkov a Illumináti sa rozprchli mimo Bavorsko, Weishaupt ušiel do Viedne kde sa snažil uchytiť a znovuzaložiť nejakú činnosť.  Jozef II. ale vydáva protislobodomurárske nariadenia, čím zatarasil cestu aj akýmkolvek aktivitám Weishaupta.

Napriek tomu Slobodomurári aj Illumináti v nejakej forme prežili do roku 1790, ich protiprávna existencia v týchto časoch ich priviedla až k najľavicovejším myšlienkam čo po roku 1790 využívali panovníci ako príklad, ktorým strašili poddaných pred ateizmom (a tak si  ich držali na uzde). V tomto období bolo Illuminátstvo myľne stotožňované s jakobínizmom. Mali sklony k odmietaniu súkromného majetku,nevyzreté utopické myšlienky nezlúčiteľné s realitou, považované za revolučné napriek tomu, že sami boli proti akýmkoľvek násilným revolučným činom.

Ich základňa nikdy neprekročila viac ako 1000-2000 členov.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Foto: wikipedia.com

Neskôr od nich preberajú názov Illumináti rôzne pochybné spolky, ktoré sa spájajú s konšpiračnými teóriami. Títo illumináti sú dobre rozoznateľní v (odbornej) literatúre skôr pod celým názvom Bavorskí Illumináti.

zdroj: <a href=“Tajemství lóží: Svobodné zednářství bez legend a mýtů. Praha: Mladá fronta, 1994″ rel=“nofollow“>bezHttp

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.