Nezaradené

India tvrdí, že solárna energia je teraz lacnejšia ako uhlie

India vo svojej infraštruktúre investuje v súčasnosti najmä do solárnej energie. Jedným z dôvodov je aj cenová dostupnosť. Minister energetiky Piyush Goyal vraví, že tento druh energie je cenovo výhodnejšou možnosťou než fosílne palivá.

Podľa slov Goyala na tlačovej konferencii v Indii sú prevádzky fosílnych palív nákladnejšie ako tie so solárnou energiou. India je vraj schopná, aj napriek iným pravdepodobným prekážkam, pokračovať vo svojej vízii a túto energiu dlhodobo využívať. Vízia je súčasťou národného plánu vyprodukovať do roku 2022 viac ako 100 gigawattov solárnej energie. Ambiciózny cieľ predstavuje asi 20 krát vyššiu úroveň poskytovania solárnej energie ako v súčasnosti.

K uskutočneniu tohto plánu by mohla dopomôcť klesajúca cena solárnej energie. Ceny energie tento rok klesli na rovnakú úroveň s uhlím po prvýkrát. Ak bude cena klesať aj naďalej podobným tempom, mohla by spadnúť pod úroveň uhlia. Niektorí dokonca tvrdia, že do roku 2020 by mohla byť aj o 10% lacnejšia.

Pre krajinu, kde stále neexistuje univerzálny prístup k elektrine by to znamenalo veľký zlom. Mnoho ľudí zažíva časté výpadky a štvrtina celej populácie, ktorá tvorí okolo 300 miliónov ľudí, nemá k elektrine vôbec prístup. Lacnejšia elektrina pochádzajúca z rozšírenia prevádzok solárnej energie naprieč krajinou by pomohla zlepšiť celú sieť a takisto prispela k zlepšeniu životného prostredia. Novinárka Huizhong Wu pre CNN Money píše, že táto možnosť ponúka veľkú zmenu pre krajinu, ktorá je domovom až 13 miest z rebríčka dvadsiatich najznečistenešjích miest na svete. V Indii by tento druh energie vyriešil hneď niekoľko problémov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť