Keď pozeráme v televízore filmy a seriály so sci-fi témou, v ktorých sa kozmonauti voľne pohybujú naprieč vesmírom, tak by sa mohlo zdať, že nepodliehajú gravitácii. No v skutočnosti je vo vesmíre gravitácia všade naokolo. Je ale pravda, že ako sa vzďaľujeme od veľkých objektov, ako je napríklad Zem, tak slabne. No gravitácia nikdy úplne nezmizne.
Ak by sa kozmonaut dostal napríklad blízko k Mesiacu alebo Slnku, tak v jeho okolí bude dominovať gravitácia nad zemskou. A preto, že gravitácia je vo vesmírne všade prítomnou, tak objekty neustále padajú. Napríklad Zem padá smerom k Slnku a iné menšie objekty v našom okolí padajú smerom k Zemi (napríklad Medzinárodná vesmírna stanica neustále padá k zemskému povrchu). V podstate všetko, čo vo vesmíre je, neustále padá. A hoci pád v kruhoch okolo planéty namiesto toho, aby objekty do nej narazili, sa nezdá ako gravitácia, na ktorú sme zvyknutí na Zemi, ale je to presne ten istý druh pádu. Téme sa venoval portál wtamu.edu.
Prečo sa zdá, že vo vesmíre nie je gravitácia?
Existujú dva dôvody, prečo sa zdá, že objekty sa vznášajú v priestore bez gravitácie, keď skutočne padajú. Po prvé, vesmír je podľa pozemských štandardov enormne obrovský a relatívne prázdny. Keď skočíte z mosta do vody, viete, že padáte, pretože cítite, ako vzduch hučí okolo vás, vidíte ako sa voda rýchlo približuje, a potom cítite, ako ste narazili na vodu. No ak by ste skočili v hlbokom vesmíre napríklad z rakety voľným pádom mimo nej, tak by ste to nepociťovali. Dôvodom je, že priestor je relatívne prázdny, necítili by ste hukot vzduchu okolo vás, keď padáte, a neexistujú žiadne orientačné body, ktoré by naznačovali, že sa pohybujete. V skutočnosti, ak by ste skočili vo vesmíre voľným pádom, tak by vám trvalo roky, kým by ste narazili na nejaký objekt a to iba za predpokladu, že by ste skočili správnym smerom.
Druhým dôvodom, prečo nie je gravitácia vo vesmíre taká zrejmá, je to, že objekty majú tendenciu obiehať planéty namiesto toho, aby do nich narážali. Obiehanie len znamená, že objekt padá smerom k planéte v dôsledku gravitácie a neustále ju míňa.
Ako funguje gravitácia vo vesmíre?
Newton vysvetľoval gravitáciu na príklade, že ak z kanóna na Zemi vystrelíte guľu, tak urobí mierny oblúk a neskôr padne. No ak vystrelíte guľu pri vyššej rýchlosti a pod rovnakým uhlom, tak padne ďalej. A teraz si predstavte, že vystrelíte guľu takou rýchlosťou, že hoci bude neustále padať, tak nikdy nedosiahne zem, lebo povrch zeme sa bude ohýbať rýchlejšie ako môže guľa spadnúť. Na tomto princípe fungujú nielen satelity, ktoré krúžia okolo Zeme, ale aj planéty, ktoré obiehajú napríklad Slnko. Ak by napríklad nefungoval tento princíp, tak Zem by doslova uletela zo Slnečnej sústavy.
Pretože vesmír je taký veľký a planéty v porovnaní s tým také malé, je v skutočnosti veľmi ťažké zasiahnuť planéty. Vesmírne objekty zvyčajne lietajú po hyperbolických dráhach okolo planét alebo skĺznu na obežnú dráhu okolo nich.