Ikonická sekvoja v Kalifornskej Sierre Nevade bola už vyše 1000 rokov stará. Dutý strom vítal návštevníkov, ktorí cez jeho dutú časť mohli prechádzať na autách. V nedeľu sa Kaliforniou prehnala silná zimná búrka, ktorá bola na strom už asi príliš.
Strom, ktorý bol dlho miestnym symbolom, stál v Sierre Nevade v Calaverskom panstve, z histórie známym vďaka zlatej horúčke a dielam Marka Twaina. Bol populárnou atrakciou pri vstupe do Calaverského národného parku veľkých stromov, známy pod jednoduchou prezývkou – „tunelový strom“.
Foto:Facebook: calaverasbigtrees
Správcovia parku sa na Facebookovej stránke vyjadrili, že strom bol veľkým lákadlom návštevníkov. „S obrovskou dierou pri zemi, ale stále živý – tunelový strom prilákal mnoho ľudí aby sa s ním odfotili. Nedeľnajšia búrka však už naň bola príliš.“
Sekvoje, najväčšie stromy na svete, sa dajú nájsť len na západných svahoch hôr Sierry Nevady. Dorastajú neuveriteľných 110 metrov, a ako zaujímavosť k nim určite môžeme spomenúť, že ich kôra obsahuje látky, ktoré ju robia do veľkej miery ohňovzdornou.
Po tom, čo v 80tych rokoch 19.teho storočia vyhĺbili do sekvoje „tunel“ pri pokuse zvaliť ju, boli návštevníci schopní dierou prejsť aj na aute. V posledných rokoch však bol strom prístupný len po turistickom chodníku.
Dobrovoľník pracujúci v parku, Jim Allday, bol prvý, kto našiel zvalený strom.
„Šiel som do parku, z chodníka sa stala doslova rieka, a vymyla cestu preč. Našiel som strom na zemi, vyzeral, ako keby ležal v jazere a valila sa cezeň voda.“
Foto:Facebook: calaverasbigtrees
Podľa jeho slov, len pár hodín pred nešťastím ešte návštevníci prechádzali popod strom. „História parku bola veľmi prepojená s týmto starým stromom. Je to neuveriteľná škoda že jeho ikona takto padla.“ V strome sa mali nachádzať pozostatky z obdobia, kedy cezeň hĺbili tunel – rôzne vypálené vyobrazenia. Tie sú teraz už však stratené.