Kanibalizmus
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
História, Zaujímavosti

Kanibalizmus a jeho temná stránka. Ľudia sa konzumovali kvôli hladu či duchovným rituálom

Už len pri pomyslení na kanibalizmus sa mnohým ľuďom obracia žalúdok, no nepopierateľne sú aj takéto okamihy súčasťou histórie ľudstva. Okrem toho, že je predstava pojedania iných ľudí nepríjemná, prináša kanibalizmus aj zdravotné riziká. A to konkrétne jedenie mozgu inej osoby  môže spôsobiť ochorenie s názvom Kuru. Ide o ochorenie mozgu, ktoré je veľmi podobné chorobe šialených kráv. Túto chorobu spôsobujú prióny, ktoré sa v mozgu nachádzajú a chorobu prenášajú. Príznaky sa začínajú triaškou a končia smrťou.

Z praxe poznáme toto ochorenie u kmeňa Fore z Papue-Novej Guinei, ktorý kanibalizmus praktizoval až do konca 50. rokov 20. storočia. Členovia kmeňa jedli telá príbuzných, aby si tak očistili svojho ducha. Tisíce členov kmeňa Fore sa chorobou Kuru nakazili a následne zomreli. Zaujímavosťou je, že sa u niektorých členov vyvinula genetická mutácia a nie všetci  chorobe podľahli. Táto mutácia ich chránila pred priónmi prenášajúcimi kuru, informuje portál vox.com.

Kanibalizmus v Európe či Amerike mal svoje miesto

Označenie kanibalizmus má svoj pôvod v Španielsku, kedy Španieli označili Karibov ako Caníbales. Španieli obvinili karibský kmeň z rituálneho jedenia svojich nepriateľov, no dnes toto tvrdenie nie je jednoznačne preukázané. Na druhej strane existujú dôkazy, že Karibovia používali časti tiel nepriateľa ako trofeje, takže je možné, že kanibalizmus predsa praktizovali a slúžil ako zastrašovacie opatrenie.

Za jedny z najbizarnejších prípadov kanibalizmu v Európe možno považovať obdobia medzi rokmi 1600-1800,  kedy sa zvyšky ľudských ostatkov používali na lekárske účely. V Nemecku v tom čase zvykli kati  predávať zvyšky častí tiel ako lieky. V knihe s názvom Defiled Trades and Social Outcasts od autorky Kathy Stuart je popísané, že ľudský tuk sa predával ako liek na zlomené kosti, vyvrtnutia a artritídu. Zvyčajne sa tento ľudský tuk natieral ako balzam, nekonzumoval sa. V tomto období lekárnici bežne skladovali ľudský tuk, mäso či ľudské kosti. Napríklad ľudská lebka bola rozomletá na jemný prášok a zmiešaná s tekutinou na liečbu epilepsie. Takisto jedenie placenty sa stalo moderným výstrelkom zdravia toho času.

V roku 2013 archeológovia objavili dôkazy, ktoré odhalili kanibalizmus z dôb raného kolonializmu v Amerike. Podarilo sa im objaviť znaky na lebke 14-ročného dievčaťa, ktoré naznačovali, že ju zjedli osadníci počas mimoriadne ťažkej zimy v roku 1609.

Príkladom kanibalizmu z praxe je aj výprava s názvom Donner Party, počas ktorej osadníci smerujúci do Kalifornie uviazli v zasnežených horách v Sierra Nevada v roku 1846. Skupina cestovateľov znášala kruté podmienky hôr a ku kanibalizmu sa uchýlili skutočne až ako ku krajnej možnosti. Kanibalizmus podstúpili až po vyčerpaní všetkých možností ako zjedenie všetkých varených zvieracích kostí, koží a dokonca aj milovaného psa Una.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.