Sopka a odpady
wastebusters.sk
Zaujímavosti

Keď uvidia na zemi odpadky neodvrátia zrak. Komunita ľudí z projektu Wastebusters sa snaží každý deň zdvihnúť aspoň jeden kus odpadu

Wastebuster je človek, ktorý dvíha denne zo zeme aspoň jeden kus odpadu a keďže tak robí cestou do práce, školy, obchodu, či kina, vždy mu to zaberie iba zopár sekúnd. Touto krátkou dennou aktivitou však do roka urobí poriadny kus práce a vyzbiera odpad, ktorým dokáže naplniť viac ako jedno veľké odpadové vrece. Svojím spotrebiteľským správaním sa navyše snaží zbytočný odpad nevytvárať. 

My sme sa teda rozhodli porozprávať so Slovenskou komunitou tejto myšlienky, ktorá sa teší trom tisíckam aktívnych členov. Správcovia projektu Rasťo & Veronika nám radi odpovedali.

Kedy prišiel ten zlomový moment, keď ste sa rozhodli robiť niečo s odpadkami na zemi?

Asi tak 2-3 roky dozadu. Odpad okolo seba sme si začali všímať stále viac a viac a tak sme sa s tým rozhodli niečo urobiť. Chceli sme vytvoriť nejakú alternatívu, ktorá by dokázala osloviť väčšiu skupinu ľudí, aj tých, ktorí nemajú záujem o niekoľkohodinové víkendové zbery. Väčšine ľudí na Slovensku odpad mimo košov prekáža, no v dnešnej rýchlej dobe, si však nenájdu čas, aby s tým niečo urobili.

My sme začali od seba zberom aspoň jedného kusu odpadu denne, prišlo nám to efektívne a veľmi jednoduché. Robíme tak cestou do práce, do obchodu, pri športovaní a zaberá nám to iba pár sekúnd denne navyše. Do roka však urobíme kus poriadnej roboty!

Existuje niečo, čoho ste sa na začiatku obávali?

Obavy sme nevnímali, veď týmto projektom sme mohli priniesť iba pozitívnu zmenu u ľudí, nebolo veľa čo stratiť, max. náš čas a zopár eur. Založili sme teda fanpage, vytvorili logo a snažili sa našu jednoduchú myšlienku síriť ďalej. S odstupom čašu toto rozhodnutie hodnotíme pozitívne, ľudia sa do projektu zapájajú a nám tento projekt dáva zmysel.

Turistika a zbieranie odpadkov v jednom. Nie je to niekedy i časovo náročnejšie zbierať odpad popri túre?

Určíte stratíme zopár minúť na výstupe, no väčšinou máme rýchlejšie ako priemerné tempo, takže stále všetko stihneme 🙂 Ak by sme ale ten kus plastu nechali v prírode, pre ňu by to s rozkladom bolo časovo oveľa náročnejšie.

Zapájajú sa aj ľudia z Vášho okolia do projektu Wastebusters?

Áno, aj z okolia a aj z iných regiónov. Možno nie každý, kto nás sleduje na sociálnych sieťach zodvihne odpad každý deň, no aspoň si na to niekedy spomenie. My sme nevymysleli zber odpadu, stovky ľudí to robilo už dávno predtým, no tentokrát sme všetkým tým jednotlivcom dali názov a vytvorili pre nich komunitu. Aj nám sa odpad na prechádzke zberá lepšie, keď vieme, že tak nerobíme ako jediní v našej obci.

Čo s odpadkami, ktoré vyzbierate?

Idu samozrejme do koša. Zberači odpadu to nemajú vždy jednoduché, niekedy je problém nájsť kôš, kde by sme nazberaný odpad z prírody mohli vyhodiť. Vtedy skúšame nájsť veľké obecné kontajnery na komunálny odpad resp. blízku obec informujeme, že sme odpad nechali na konkrétnom mieste, z ktorého sa odpad pravidelne vyváža. Ak sa dá, odpad aj recyklujeme. Viackrát sa nám však stalo, že nazberaný odpad s nami precestoval aj desiatky kilometrov v kufri nášho auta a nakoniec skončil v zberných nádobách, ktoré máme priamo pod naším bytom.

Veľa sa hovorí o produkcii odpadu a jeho zníženiu. Vedeli by ste poradiť ľudom ako na to?

Stačí sa jednoducho zamyslieť nad zložením odpadu, ktorý v domácnosti vyhodíme a pouvažovať, či niektorý odpad dokážeme eliminovať. Musíme používať igelitové sáčky? Kupovať zeleninu a ovocie s vlastnou šupkou v ďalšom balení? Vieme obmedziť pitie nápojov z plastových fliaš? Môžeme si brať do obchodu vlastnú tašku? Toto sú úplné jednoduché riešenia, ktoré by rapídne dokázali znížiť produkciu nášho odpadu. Ďalšou kapitolou je zodpovedná recyklácia a kompostovanie už vzniknutého odpadu. My napr. zatiaľ nekompostujeme, ale našli sme si suseda s malým chovom, ktorý sa teší každému starému pečivu, škrupinám z vajec, či zostatkom zo zeleniny. Mnoho odpadu z našej domácnosti sa teda spotrebuje a okrem toho máme ďalšieho známeho.

Čo by ste odkázali našim čitateľom?

Aby skúsili na týždeň zo zeme zdvíhať aspoň jeden kus odpadu denne, určíte z toho budú mat dobrý pocit.

 

Ďakujeme za rozhovor. Fanpage zberačov odpadkov nájdete na facebooku alebo na wastebusters.sk.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.