modre oci
Fakty

Fakty a zaujímavosti o kokaíne – vždy sa dá dozvedieť niečo nové

Drogy zlákali mnoho ľudí. Niektorých pre peniaze, iných pre únik z reality. Prinášajú kopec rôznych príbehov, ktoré režírujú práve ony. My zase prinášame niekoľko z týchto príbehov a faktov o kokaíne, jednej z najrozšírenejších užívaných tvrdých drog.

1

Keď s niečím nesúhlasíte

Expert na testovanie drog chodieval do práce takmer každý deň pod vplyvom kokaínu. Za svoju 8ročnú kariéru spochybnil takmer 30 000 prípadov, v ktorých figuroval kokaín.

2

Výnosný trh

Menej ako 5% populácie žije v USA. Avšak podľa odhadov, stratí sa tu až 37% ročne vyrobeného kokaínu.

3

Zhodnocovanie

Listy koky v hodnote 80 dolárov kúpené od roľníka v Kolumbii, sa vám môže podariť predať v Kolumbíjskych prístavoch za 2100 dolárov. Dostať ich k prepravným uzlom znamená neskutočne navýšiť ich hodnotu.

4

Stimulant

Kokaín zvyšuje hladinu dopamínu o 250%. Pre porovnanie, sex ju zvyšuje o 100%, jedlo približne o 50%.

5

Málo času

George Carlin rozprával svojej dcére, že brával veľmi vysoké dávky kokaínu. Raz si vraj dokonca myslel, že Slnko explodovalo, a ľudstvo malo len 7 a pol minúty na útek do hlbín vesmíru.

6

Zvláštny nepomer

Coca-cola stále používa listy koky v receptúre svojho nápoja. Existuje však len jedna továreň v USA s jedinečnou licenciou, ktorá povoľuje odstraňovanie kokaínu z nápoja.

Foto: pixabay.com

7

Veľmi to na nej vidieť nebolo

Carrie Fisher (princezná Leia zo Star Wars) bola závislá na kokaíne. Počas natáčania epizódy „The Empire Strikes Back“ (Impérium vracia úder) prežila predávkovanie sa.

8

Nečakaný víťaz

Viete ktorá krajina je v najväčším konzumentom kokaínu v prepočte na obyvateľa? Je to Škótsko.

9

Nové superschopnosti

Existuje komixová postavička od D.C. s menom Snowflame, ktorá získava abnormálnu silu práve „fúkaním“ kokaínu.

10

Z blata do kaluže

Jeden chirurg z 19teho storočia, William Halsted, ako prvý objavil anestetické účinky kokaínu. Časom však obajvil aj iné jeho krásy a stal sa závislým. Podpísal dobrovoľne liečenie v sanatóriu, kde mu bola naordinovaná „liečba“ morfiom. Do konca života už bol závislý na morfiu.

11

Rýchly zárobok

Vypestovať kilogram kokaínu stojí asi 700 dolárov. Priemerná cena v USA však je okolo 100 dolárov za gram, a teda 100 000 dolárov za kilogram.

12

Predošlá receptúra

Pred Coca-colou exitovalo niečo, čo sa volalo Coca-wine. Nápoj obsahoval 10% alkoholu, 8,5 extraktu z listov koky, a bol schválený kráľovnou Viktóriou a pápežom Leom XIII.

Foto: pixabay.com

13

Iný kraj, iný mrav

V Holandsku existuje pár verejných zriadení, kde môžete priniesť niekoľko typov omamných látok (napríklad marihuanu, kokaín, alebo extázu) a nechať ich skontrolovať, či sú čisté.

14

Jedna z metód

Užitie kokaínu sa dá zistiť aj z chemikálii, ktoré zanecháte spoločne s odtlačkom vášho prstu.

15

Boj proti závislosti

Existujú očkovania proti závislosti na kokaíne. Sú to lieky, ktoré eliminujú účinky kokaínu, a ten sa tak stáva pre závislých nezaujímavým.

16

Pomôcka na mieru

V 70tych rokoch minulého storočia bol McDonald donútený predizajnovať svoje lyžičky, pretože boli veľmi obľúbené pre mierkovanie a užívanie kokaínu.

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť