prehistoricki ludia
História, Veda a technika

Kedy začali predkovia ľudí používať kamenné nástroje?

História ľudí je pomerne krátka. Naši prví predkovia sa narodili približne 6 až 7 miliónov rokov. Len pre porovnanie, dinosaury vládli svetu okolo 165 miliónov rokov. Našimi prvými predkami bola skupina primátov, ktorá sa volala Australopithecus. No stále to neboli ľudia, akými sme dnes. Trvalo niekoľko miliónov rokov, kým začali naši predkovia chodiť po dvoch nohách. Podľa všetkého bol schopný chôdze už druh Orrorin tugenesis, ktorý žil 6,1 miliónov rokov dozadu. No nemáme v tom istotu. Dôvodom sú neúplné fosílie. Istotu ale máme pri druhu Ardipithecus ramidus, ktorý žil 4,4 milióna rokov dozadu. Zaujímavosťou ale je, že hoci dokázal chodiť po dvoch, tak to nebol jeho preferovaný spôsob pohybu. Až druh človeka Australopithecus afarensis preferoval chôdzu po dvoch nohách. Tento druh človeka žil približne 3,1 milióna rokov dozadu.

Išlo o bod zlomu v histórii ľudí

Najstaršie kamenné nástroje, ktoré antropológovia doteraz našli, sú staré až 3,3 milióna rokov, informuje portál asu.edu. Pochádzajú z lokality s názvom Lomekwi pri jazere Turkana v Keni. Tieto kamenné nástroje boli objavené pomerne nedávno v rokoch 2011 až 2014 na archeologickom. Zaujímavosťou je, že boli objavené náhodou. Archeológovia išli pôvodne skúmať fosílie  Kenyanthropus platyops, no na svojej ceste zle odbočili. Skončili v nepreskúmanej oblasti, kde sa rozhodli kopať.

Kamenné nástroje pravdepodobne vyrobil druh Australopithecus afarensis, ktorého najlepším fosílnym príkladom je Lucy, ktorá obývala východnú Afriku v rovnakom čase ako najstarší kamenný nástroj. Tieto kamenné nástroje vyrobili ľudskí predkovia tak, že lámali tvrdé kamene špecifickými spôsobmi, aby vytvorili ostré hrany, ktoré mohli použiť. Pre lepšiu ilustráciu, ako vyzeral takýto nástroj, si môžete pozrieť nižšie fotografiu opracovaného kameňa, ktorý používali naši predkovia približne 2,6 milióna rokov dozadu.

Jednoduché nástroje naši predkovia používali najmenej 1, 5 milióna rokov

Vďaka objaveniu kamenných nástrojov sa archeológovia vedia lepšie prepracovať k predstave o tom, ako sa spracovanie kameňa zdokonaľovalo v čase. Po jednoduchých kamenných nástrojoch prišli oldowanské nástroje, ktoré sa používali pred 2,6 miliónmi rokov až do doby pred 1,8 miliónmi rokov na území dnešnej Etiópie. Slúžili predovšetkým na opracovávanie potravy a nie na samotný lov ako sa najskôr predpokladalo. Neskôr ich nahradili sofistikovanejšie acheuleovské nástroje, čo boli rozbité skaly ostré už na oboch stranách.

Na rozdiel od oldowanského nástroja, ktorý je výsledkom náhodnej činnosti na získanie jednej ostrej hrany kameňa, je acheuleovský nástroj plánovaným výsledkom výrobného procesu. Výrobca začína väčším kameňom alebo skalnatou platňou zrazenou z väčšej skaly. Dostredivými údermi ďalšieho tvrdého kameňa udrie na odkrytú hranu, aby zhruba vytvaroval náradie. Potom sa musí kus znova opracovať kameňom, aby sa vytvoril nástroj, ktorý je po celom obvode jemne zdrsnený a pozostáva z dvoch plôch pretínajúcich sa v ostrej hrane.

Približne pred 600-tisíc rokmi sa prisťahovalci z Afriky dostali do Európy, kde sa následne sformovali neandertálci a acheuleovské nástroje boli nahradené. Postupne sa ich používanie začalo vytrácať pred 500 000 rokmi, keď boli zdokonalené pomocou novej technológie nazývanej štiepiaca technika levallois, pri ktorej sa kameň opracovával obojstranne. Pomocou tejto techniky sa vytvorené kamenné nástroje pripevnili k rukoväti, aby bolo ich používanie bezpečnejšie, vysvetľuje Wikipedia. Kamenné nástroje boli pre ľudí dôležité dovtedy, až kým sa nezačali používať kovy.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.