modre oci
http://slovakia.travel/
Nezaradené

Koľko existuje stredov Európy? Je ich omnoho viac ako by ste si mohli myslieť

Pravdepodobne ste už niekedy počuli o tom, že stred Európy sa nachádza na Slovensku. Konkrétne v Kremnických Baniach. Keď tam pôjdete, pokocháte sa pamätníkom a idete ďalej. Stred kontinentu je totiž len nejaký virtuálny bod. Nič viac tam k videniu nieto, ale atrakcia je to samozrejme dobrá.

Na Slovensku máme problém naše zaujímavosti pre turistov poriadne spropagovať, tak buďme radi aspoň za toto. Veď japonský turista si spraví zo 10 selfie hoc aj pri takomto pamätníku.

Čo už ale nie každý vie je to, že takých stredov Európy máme na starom kontinente viac. Ako je to možné? No, každý by predsa chcel mať takú atrakciu vo svojej krajine. Aj my sa týmto bodom radi hrdíme a určite sa nebude v slovenských vlastivedných učebniciach písať o tom, že existuje ešte nejaký iný. Takto sa pravdepodobne hrdia aj v učebniciach v Maďarsku, Nemecku, Česku, Bielorusku, Litve a ďalších krajinách.

O polohu takéhoto atraktívneho bodu sa vedú už dlho spory. Zemepisné ústavy aj významné univerzity sa často nevedia dohodnúť a pochopiteľne každý vníma to svoje meranie ako to správne. Je však na mieste povedať, že vymedzenie presných hraníc Európy je náročná úloha. Pobrežná čiara Európy je zložitá a výpočty komplikujú početné ostrovy. Tak isto existuje viacero definícii určujúcich stredový bod kontinentu. To všetko nahráva tomu, aby bolo takých stredov viac. A to je perfektná príležitosť pre každú krajinu mať svoj vlastný stred Európy…

Poľsko

Prvé meranie v roku 1775 vykonal poľský astronóm a „prekvapivo“ určil ako stred Európy mesto na severovýchode Poľska – Suchowola. Ďalšie merania robili o pár storočí neskôr Sovieti a tí určili ako stred mesto Toruň.

Suchowola

Foto: via panoramio.com

Nemecko

Aj Nemecko sa pýši viacerými stredmi. V roku 1900 ho nemeckí geografi určili v meste Drážďany. O 81 rokov neskôr ho geografický inštitút Mníchovskej univerzity určil, uhádli ste, v Bavorsku – pri obci Hildweinsreuth.

Hildweinsreuth

Foto: via http://mapio.net/

Ukrajina

A ideme ďalej. Aj na Ukrajine majú stred Európy. Dilove je oným vyvoleným miestom. Nás môže tešiť, že za čias prvej ČSR bola obec Dilove súčasťou našej krajiny.

Dilove

Foto: via treking.cz

Estónsko

Estónci určili stred európy na ostrove Saaremaa pri obci Mõnnuste. Áno, ležiacom v Estónsku.

Maďarsko

Ani naši južní susedia neostali európskej geografii nič dĺžni. Aj oni majú ten svoj jediný správny stred – nachádza sa v obci Tállya.

Česko

V Česku by sa našlo tých stredov viac, oficiálnych, neoficiálnych, či dokonca úsmevne neoficiálnych (Cimrmanom určený Havlíčkovom Brode; Pupík světa v Jakuboviciach). Spomedzi oficiálnych sa najviac o tento primát bijú mestá Kouřim a obec Benešov nad Černou, neďaleko ktorej sa onen magický bod nachádza.

Kouřim

Foto: via http://kalendar.beda.cz/

Litva                                                                  

Asi najuznávanejší a najoficiálnejší stred Európy leží v Litve. Určili ho tam v roku 1989 francúzski vedci (pozor, z jednej krajiny určili stred v inej krajine, takže to môže byť skutočne pravda). Podľa ich výpočtov leží pri obci Purnuškės blízko hlavného mesta Vilnius (súradnice 54°54′N 25°19′E). Tento bod bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov a okolo neho vzniklo Múzeum stredu Európy.

Bielorusko

Pre mňa osobne je víťazom tejto „súťaže“ Bielorusko. Bod, ktorý by sa mal v celej Európe vyskytovať iba jedenkrát, dokázali Bielorusi určiť na troch rôznych miestach a všetky sú v Bielorusku! Prvý je neďaleko mesta Vitebsk, druhý blízko mesta Polock a tretí pri meste Bobrujsk.

Polock

Foto: via tripadvisor.sk

Tak a to je vše přátelé….

No… ani zďaleka. Stredov Európy je údajne dokopy 37. Teda v podstate ešte môžeme nariekať, že my sme si „ukoristili“ iba jeden. Ironicky by sme mohli povedať, že takmer vo všetkých našich susedných krajinách sa nachádza nejaký ten stred, medzi tými krajinami sme my a preto jediný a správny stred Európy leží na Slovensku 🙂 Nenechajte sa ale zmiasť iróniou tohto článku. To, že my považujeme bod neďaleko Kremnických Baní za jediný správny stred nášho kontinentu, môže prísť zahraničiu rovnako absurdné ako je pre nás absurdné o tom čo i len pochybovať.

Purnuškės (Litva) na mape Európy

Foto: via maps.google.com

.zdroj

.zdroj

.zdroj

.zdroj

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť