V uplynulých dňoch sme si povedali, čo by sa stalo, ak by ste dostali omylom transfúziu krvi so zlou krvnou skupinou. Hoci to môže ohroziť váš život, tak dobrou správou je, že ak bezodkladne dostanete správnu liečbu, mali by ste sa z toho zotaviť. No treba reagovať bezodkladne.
Pomocou transfúzie krvi sa lieči viacero stavov, no najčastejšie, ak náhle stratíte veľké množstvo krvi. Do takejto situácie sa môžete dostať napríklad pri dopravnej nehode alebo počas operácie. Tých dôvodov je ale oveľa viac. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko krvi môžete stratiť, aby ste prežili?
Mnohí z nás chodia darovať krv. Väčšinou takto „stratíme“ približne pol litra krvi, ktorá sa obnoví do 48 hodín. No štyri až osem týždňov trvá, kým vaše telo úplne nahradí darované červené krvinky. Treba ale povedať, že strata pol litra krvi nie je život ohrozujúca a z dlhodobého hľadiska, vás to nijako neovplyvní. No niekomu to môže zachrániť život a ešte k tomu dostanete koláčik a trocha ovocnej šťavy či kávu! Priemerný človek má v tele približne 4 až 5 litrov krvi.
Prečo je krv dôležitá?
Najprv si je potrebné povedať, prečo je pre nás krv tak dôležitou. Ide o tekutinu, ktorá prenáša kyslík a živiny do všetkých časti tela, aby mohli riadne fungovať. Inými slovami, hlavnou funkciou je dopraviť živiny do tkanív. No rovnako, ako potrebujeme kyslík a živiny, tak sa potrebujeme zbaviť aj odpadu, ktorý v tomto prípade predstavuje oxid uhličitý, ktorý vzniká pri bunkovom dýchaní. Krv tento oxid zachytáva a prináša ho späť do pľúc. Oxid uhličitý napokon v plynnej forme vydychujeme z pľúc.
Aký objem straty krvi je život ohrozujúci?
Vyššie sme si povedal, že strata pol litra krvi nie je pre telo väčší problém. Dôvodom je, že v tele máme v priemere 4 až 5 litrov. No ako veľká strata krvi je život ohrozujúca?
Pri strate krvi v rozmedzí 10% až 15%, sa „nič nedeje“. To je objem krvi, ktorý chodíme darovať. Pri strate krvi od 15% až 30% pocítite ale ochladenie pokožky a únavu. Vaše srdce bude taktiež biť rýchlejšie, než bežne, aby ste zostali nažive. Hovoríme o strate krvi o objeme približne 1,2 litra až do 1,5 litra. Keď stratíte približne 40% krvi, tak budete potrebovať transfúziu. Stále budete pravdepodobne nažive, no vaše srdce bude biť extrémne rýchlo. Menšie cievy sa zúžia, čo pomôže udržať pumpovanie krvi v celom tele. Ak stratíte viac krvi, tak sa dostanete do komatózneho stavu, z ktorého vám už pravdepodobne nepomôžu ani lekári. Vaše srdce prestane biť a nebude schopné telo zásobovať živinami, čo spôsobí kolaps orgánov a následne i smrť, vysvetľuje portál insh.world.