srdce zivot cloveka
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Koľkokrát vám za život udrie vaše srdce?

Srdce človeka je jeden z najdôležitejších orgánov, aký máme. Dôvodom je, že distribuuje živiny do celého tela. Ak by sa zastavilo, tak krátko na to začnú odumierať bunky v tele. Možno ste to nevedeli, ale už po 4-5 minútach, ako umrieme, tak dochádza k rozkladu ľudského tela! Dôvodom je, že srdce už nepumpuje krv a teda nedochádza k okysličovaniu tela a k odstraňovaniu nahromadeného odpadu. V dôsledku toho sa hromadí v tele oxid uhličitý, ktorý spôsobuje kyslé prostredie. Výsledkom je, že dochádza k prasknutiam membrán v bunkách, ktoré uvoľňujú enzýmy, ktoré začnú telo požierať zvnútra.

Je teda nesmierne dôležité, aby srdce fungovalo, ako má a hlavne nepretržite! Ak beháte desiatky minút neustále, tak vaše svaly vás budú bolieť a budete si musieť oddýchnuť, aby sa zregenerovali. No srdce bije neustále. Nie je to fascinujúce? Stále dookola pumpuje krv, nech sa deje čokoľvek! Pýtali ste sa sami sebe niekedy, koľkokrát vám srdce udrie počas života? Téme sa venoval portál univerzity Harvard.

Srdce je najdôležitejší sval, aký máme!

Vaše srdce je najdôležitejším svalom vo vašom tele. Veľké je približne ako zaťatá päsť vašej ruky. Ide o kľúčový sval, ktorý je motorom obehovej sústavy. Každý jeden úder, ktorý môžeme cítiť, predstavuje pumpovanie krvi do žíl a cievneho systému, aby mali dostatok živín a kyslíka. Ak sa pozriete na srdce zblízka, tak v priereze uvidíte „dve lodičky“ v jednej väčšej. Dôvodom je, že pravá strana dostáva krv a pumpuje ju do pľúc. Ľavá robí presný opak, prijíma krv z pľúc a pumpuje ju do zvyšku tela.

Koľkokrát srdce udrie za váš život?

To, ako namáhavo pracuje vaše srdce môžeme odmerať. Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že vám doktor meral pulz. To je v podstate to, koľkokrát vám za sekundu udrie srdce. Srdce bežného človeka v pokojovom stave udiera tempom 60 až 100-krát za minútu. Vychádzajme preto z priemeru, že vám udrie 80-krát, to je 4800 úderov za hodinu, resp. 115 200 buchnutí za deň. V priebehu roka vaše srdce bije 42 048 000-krát! Ak vychádzame z toho, že sa dožijete 80 rokov, to znamená, že vaše srdce udrie približne 3 363 840 000-krát! To je viac ako 3 miliardy úderov srdca!

„Pokiaľ ide o váš srdcový tep, je to trochu ako rýchlosť vášho auta. To, čo chcete, nie je príliš rýchle, nie príliš pomalé a nie príliš nevyspytateľné. Srdce cirkuluje kyslík a krv bohatú na živiny po celom tele. Keď nefunguje správne, je ovplyvnené takmer všetko.“

Zaujímavosťou je, že ak ste aktívny športovec, tak vaša pokojová srdcová frekvencia nebude vyššie, ale naopak! Niektorí profesionálni športovci majú frekvenciu iba 40 úderov za minútu.

Ako rýchlo by vám malo srdce biť?

Normálna srdcová frekvencia sa zvyčajne uvádza ako 60 až 100 úderov za minútu. Pomalšie ako 60 je bradykardia („pomalé srdce“). Rýchlejšie ako 100 je tachykardia („rýchle srdce“). Niektorí odborníci sa však domnievajú, že ideálna srdcová frekvencia v pokoji je bližšie k 50 až 70. No treba si uvedomiť, že bez ohľadu na to, čo sa považuje za normálne, zdravá frekvencia sa bude líšiť podľa toho, čo práve robíte. Je úplne prirodzené, že keď cvičíme, tak frekvencia srdca môže byť vyššia, a keď ležíme a oddychujeme, tak bude menšia. No v pokojovom stave 120 až 140 úderov je akousi pomyslenou hranicou „normálnosti“. Príliš vysoká frekvencia úderov srdca, môže viesť k jeho preťaženiu a infarktu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.