srdcovy zachvat infarkt
Ľudské telo, Veda a technika

Je bolesť na hrudi prítomnou pri infarkte vždy? Toto ste pravdepodobne nevedeli!

Zdravie máme iba jedno a preto si ho je potrebné šanovať. Mnohokrát nám naše telo dáva signály, že niečo nie je v poriadku, no my tieto signály ignorujeme. Jedným z najdôležitejších orgánov, aké máme, je srdce. Ide o akúsi pumpu, ktorá rozváža krv a živiny po celom tele. No i srdce môže zlyhať. Hovoríme konkrétne o infarkte, resp. srdcovom záchvate.

Pri srdcovom záchvate nemusíme vždy cítiť bolesť na hrudi

Jedným z najväčších mýtov je, že pri srdcovom infarkte vždy cítime bolesť na hrudníku, hovorí Christopher S. Bair z univerzity wtamu.edu. Hoci treba povedať, že ide o najčastejší sprievodný jav srdcového záchvatu, s akým sa môžeme stretnúť.

„Aj keď je bežné mať bolesť na hrudníku alebo nepohodlie, srdcový záchvat môžu sprevádzať aj iné jemnejšie príznaky.“

Medzi ďalšie príznaky, s ktorými sa môže človek stretnúť počas srdcového záchvatu, patrí napríklad nevoľnosť, pocit točenia hlavy, dýchavičnosť, úzkosť a bolesť v jednej alebo oboch rukách, chrbte, krku alebo čeľusti. Nižšie na obrázku si môžete pozrieť najčastejšie rozloženie bolesti, resp. nepohodlia počas infarktu.

Pri infarkte človek môže pociťovať aj neočakávanú únavu, ťažkosti s dýchaním a nepravidelné búšenie srdca (napríklad pocit, že bije príliš rýchlo alebo pocit, že srdce vynecháva, či bije nepravidelne).

Ako vysvetľuje Biar, tak pri jednom z príznakov vyššie, ak máme podozrenie na srdcových záchvat, tak by sme mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, inak to môže pre nás skončiť fatálne.

Čo spôsobuje infarkt?

Srdcový záchvat nastáva v situácii, keď sa do srdca nedostáva dostatok okysličenej krvi. Keď srdcový sval nemá dostatok kyslíka, tak dochádza k jeho poruche, a v niektorých prípadoch môže dokonca aj odumrieť. Inými slovami, k srdcový infarkt nastane, keď je prietok krvi do srdca výrazne znížený alebo zablokovaný.

„Takýto stav rýchlo vedie k smrti. Zníženie prívodu krvi do srdca je zvyčajne spôsobené zablokovaním koronárnej artérie nahromadením plaku.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak plak sú tukové usadeniny obsahujúce cholesterol. Proces tvorby plaku sa nazýva ateroskleróza.

Problémom je i to, že srdca pumpuje krv ďalej do tela, teda keď má problémy srdce, tak v problémoch je prakticky celé telo.

Vráťme sa ale na začiatok a to ku bolesti hrudníka, ktorá je najčastejším sprievodným javom srdcového infarktu. Bolesť je priamym dôsledkom toho, že bunky srdcového svalu nedostávajú dostatok krvi. Mechanizmus je podobný tomu, keď nedodávame dostatok kyslíka do kostrových svalov počas cvičenia, čo môže spôsobiť kŕče. Bolesť ako takú môžeme opísať ako ostrú, tupú, či tlakovú. Pridružené symptómy môžu zahŕňať bolesť ramena, paže, hornej časti brucha alebo čeľuste spolu s nevoľnosťou, potením alebo dýchavičnosťou.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť