obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Určite neuhádnete koľkonásobným človekom je Grék Ioannis

Grécky polyglot Ioannis Ikonomou je naozajstným géniom v oblasti jazykov. Často cestuje a rád sa dáva do reči s domácimi obyvateľmi. Na dovolenke v Grécku sa počas jednej večere so svojimi známymi rozprával grécky, zatiaľ čo pravidelne „prepínal“ do bengálčiny, aby si pohovoril s majiteľmi reštaurácie. Svoje narodeniny oslávil v Izraeli, kde nemal problém sa dorozumieť hebrejsky s miestnymi židmi, pričom v Ramallahu hovoril s Palestínčanmi arabsky. Minule Vianoce strávil v Kolumbii a naposledy si odskočil do Taiwanu, aby si zlepšil svoju už aj tak plynulú mandarínčinu. A toto je len výber z 32 jazykov, ktorými Ioannis rozpráva. Áno, čítate správne, 32!

Tlmočí v Európskom parlamente

Niektoré z jazykov, ktoré ovláda, používa denne ako prekladač pre Európsku komisiu. Spomedzi dvoch tisícok lingvistov v Bruseli dokáže iba niekoľko z nich rozprávať viac ako ôsmimi z dvadsiatich štyroch oficiálnych jazykov v komisii. Ioannis ovláda všetky s výnimkou estónskeho, maltského a írskeho.
60b01528-25bd-43cb-ab87-e0cbd5ff6f02
img: via nzz.ch

Študoval aj staroslovienčinu

Celkovo tento jazykový génius ovláda 32 „živých“ jazykov, no nevyhol sa aj zaniknutým napr. staroslovienčine, ktorú študoval.

Schopnosť prečítať hieroglyfy prirovnáva k mentálnemu orgazmu.

Zoznam jazykov pre neho na čísle 32 nekončí. Láka ho kórejčina a japončina. Ako priznal, nebude to jednoduché. Čím odlišnejší je nový jazyk od tých, ktoré už ovládate, tým ťažšie je naučiť sa ho. Ale to určite neodradí človeka, ktorý už ovláda mandarínčinu, ktorá je známa svojou zložitosťou.

Ioannis si uvedomuje, že ľudia pozerajú na polyglotov ako na nezvyčajný jav, ale tvrdí, že to nie je nič zvláštne. Toto nie je otázka inteligencie. Ide o motiváciu, vysvetlil.
e7cb5d19448423ecefd13ae6a1e46292_translator2
img: via worldcrunch.com

Záujmu o jazyky vďačí turistom

Jeho záujem o jazyky sa objavil už v mladom veku. Žil na Kréte, kde bolo mnoho zahraničných turistov. Počúval som ako sa medzi sebou rozprávajú nemecky, holandsky, taliansky a pomyslel si: o čom sa asi bavia. Vysvetlil, že ich slová nevnímal ako cudzie jazyky, len ako zvuky.

Keď sa s rodinou presťahoval do Atén, začal študovať svoj prvý cudzí jazyk – angličtinu. Na prázdniny sa vracal na Krétu k starým rodičom, kde rád počúval rozhovory turistov. Keď okolo neho prechádzal párik Britov, ktorý sa rozprával o rybách, ktoré mali na večeru, bez rozmýšľania pochopil čo v angličtine hovoria. To, ako sám priznal, bol zlomový moment na ceste za desiatkami jazykov. Nasledovala nemčina, taliančina, ruština, perzština, arabčina, hebrejčina, srbochorvátčina ,arménčina a ďalšie.

 

Medzi prekladateľmi vyniká

Ioannis, ktorý pracuje v Bruseli vysvetľuje, že učenie jazykov je ako chodenie do posilňovne. Akonáhle jeden ovládate, učenie ďalšieho je už ľahšie. Brian Fox, ktorý je šéfom prekladateľov v komisii vysvetlil, že jazyk je potrebné ovládať odpredu aj odzadu. Buď ho ovládate, alebo nie. Nie je nič medzi tým. Len niekoľko prekladateľov dokáže rozprávať viac ako 8 jazykmi. Keď došla reč na Ioannisa, len sa pousmial. On je fenomén. Je výnimočný, ešte aj medzi nami.
language_man_crop
img: via newstatesman.com

Prezradil, ako sa naučiť desiatky jazykov

Ioannis opísal tri kroky, ktoré jemu pomohli pri učení. Jazyku musíte venovať 15 minút denne, 6-7 krát do týždňa. Najprv si osvojíte základnú gramatiku, s ktorou vám pomôžu rôzne videá na Youtube, učebnice či špecializované DVDéčka.

Ďalším krokom je čítanie novín na internete a sledovanie zahraničných správ. Vysvetlil, že na začiatku vám stačí rozumieť 10 percent toho, čo bolo povedané. Nevzdávajte to! Čítajte, počúvajte, telefonujte s ľuďmi cez Skype. Pri tomto procese však nemôže chýbať disciplína a vytrvalosť.

Tretím a posledným krokom je dosiahnutie základnej plynulosti. V tomto momente už jete tradičné jedlo danej krajiny, počúvate ich muziku, sledujete filmy a programy v konkrétnom jazyku. Ak je to len trošku možné, vycestujte do konkrétnej krajiny a dajte sa do reči s domácimi, poradil. Následne udržiavanie vytvorených priateľstiev povedie aj k udržiavaniu naučeného jazyka.

 

Nepozná človeka, ktorý rozpráva toľkými jazykmi

Multilingvizmus môže byť samotárskym koníčkom, zvlášť pre človeka akým je Ioannis, ktorý nemá záujem o konferencie alebo internetové komunity polyglotov. Povedal, že ešte nestretol človeka, ktorý by hovoril viac ako 20 jazykmi. „Bol by som rád, keby sa tak stalo, ale nie je to pre mňa dôležité. Nepretekám sa s nikým,“ uzavrel.

img: via photoshelter.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.