modre oci
Nezaradené

Kone sú múdrejšie, než odborníci tušili: Vedia čítať naše emócie!

CNN informovala o výskume, že kone vedia rozlišovať medzi šťastným a nahnevaným výrazom ľudských tvárí. Ukázal to výskum britských psychológov zo Sussexe university.

Ako štúdia prebiehala?
Vedci počas 30 sekúnd ukazovali 28 koňom veľké farebné fotografie rôznych výrazov tvárí a skúmali ich reakciu. Keď kone zbadali zábery nahnevaných mužov, začalo im srdce biť podstatne rýchlejšie.

Zvieratá dokonca pri týchto fotografiách natáčali hlavu tak, aby na snímky pozerali ľavým okom. Ľavé oko je prejavom spojované s negatívnymi stimuly, pretože informácie spracováva pravá mozgová hemisféra, teda oblasť, ktorá je podľa vedcov zameraná na nepriateľské prostredie.

„Je už dlho známe, že kone sú spoločensky vyspelé zvieratá, ale teraz je to prvýkrát, čo sme potvrdili, že môžu rozlišovať medzi pozitívnymi a negatívnymi výrazmi ľudských tvárí,“ tvrdí spoluautorka výskumu Amy Smithová zo Sussexe univerzity. Zaujímavý je podľa nej tiež fakt, že umenie „čítať“ ľudské emócie ovládajú kone bez rozdielu druhu.

Kone, pochádzajúce z chovov v južnom Anglicku, však vykazovali údajne oveľa silnejšiu reakciu pri demonštrácii nahnevaných tvárí než pri ukážke tých veselejších. „Rozpoznávanie nahnevaných tvárí môže slúžiť ako varovný systém, ktorý umožňuje koňom pripraviť sa na negatívne ľudské správanie, napríklad na hrubé zaobchádzanie, “ vysvetlila Smithová.

Výskum z augusta 2015 ukázal, že kone vedia 17 rôznymi výrazmi tváre vyjadriť svoju náladu. To je vraj o jeden výraz viac, než je tomu u psov a o štyri viac ako u šimpanzov. Zato mačky vraj majú k dispozícii výrazov dvadsaťjeden.

img: wallpapersinhq.pw

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť