modre oci
Nezaradené

Koniec náplastiam. Revolučný gél zastaví krvácanie okamžite

Koniec náplastí a obväzov? Revolučný gél zastavuje krvácanie OKAMŽITE a môže byť použitý na bojisku na zacelenie rôznych poranení.

  • VetiGel dokáže pracovať podobne, ako ľudský liečebný mechanizmus pri zrážaní krvi pri dotyku
  • Vyvíja sa v laboratóriu v Brooklyne, New York
  • Pôvodom gélu je rastlinný polymér, ktorý je schopný „prichytiť sa“ na krv a spôsobiť zrážanie
  • Trvá pribl. len 15 sekúnd, kým gél zacelí poranenie, preto je vhodné jeho použitie na bojiskách alebo v domácnostiach namiesto náplastí, či obväzov.

 

Či už ide o porezanie predmetom v kuchyni, alebo vážne poranenie na bojisku, prioritou je vždy zastaviť krvácanie. Tento gél je určený práve na to, krvácanie dokáže obmedziť v priebehu pár sekúnd. Gél je vyrobený z rastlinného hemofilického polyméru, ktorý dokáže pracovať podobne, ako ľudský liečebný mechanizmus pri zrážaní krvi.

 

1416477694132_Image_galleryImage_image001_png

 

Tento nápad dostal Joe Landolina, bio-molekulárny chemický inžinier, bývalý študent Polytechnického Inštitútu v New Yorku, ktorý založil spoločnosť v Brooklyne nazvanú Suneris.

VetiGel využíva rastlinné hemofilické polyméry, ktoré sa prichytia na krv a zrážajú ju dokopy, čím sa zaceluje rana. Výroba samotného gélu spočíva v odstránení bunkových stien z rastlinných polymérov, ktoré sa následne používajú ako skladačky z lega – keď sa gél aplikuje na ranu, „skladačky“ sa spoja a vytvoria zrazeninu. Zaujímavosťou, ktorá prekvapila aj samotných vedcov je, že gél po kontakte s tkanivom mení farbu a aj celkový tvar. Gél je antimikrobiálny, t.j. ak je používaný v sterilnom prostredí, ranu zacelí bezpečne.


Vo videu je popísaný výskum gélu

 

1416477785103_Image_galleryImage_image002_png

Popis k obrázku: Výroba samotného gélu spočíva v odstránení bunkových stien z rastlinných polymérov, ktoré sa následne používajú ako skladačky z lega – keď sa gél aplikuje na ranu, „skladačky“ sa spoja a vytvoria zrazeninu.

 

Joe Landolina tvrdí: „VetiGel je efektívny, nakoľko dokáže pracovať podobne, ako zrážanie krvi u živočíchov. V prašných bojových podmienkach môže byť gél používaný ako dočasný fix na zabránenie vykrvácaniu, kým vojaci nedostanú poriadnu lekársku pomoc. Lekári v tomto prípade gél z rany odstránia a následne ošetria poranenie.“

 

Omar Ahmad, výskumník v Suneris: „Povedzme, že vojaka postrelia na bojisku. Kým by ošetrovateľ zastavil krvácanie, ubehlo by 5 až 10 minút, čo môže byť pre vojaka aj smrteľné, VetiGel to zvládne do 15 sekúnd.“

Táto technológia dokáže zachraňovať životy a nahradiť 80% všetkých produktov určených na zaceľovanie rán, ako sú obväzy, náplaste alebo antiseptické gély.

Popis k obrázku: V prašných bojových podmienkach môže byť gél používaný ako dočasný fix na zabránenie vykrvácaniu, kým vojaci nedostanú poriadnu lekársku pomoc. Na obrázku sú znázornený vojaci v Iraku nesúci svojho postreleného kolegu na ošetrenie.
tumblr_nfdwkrQLdh1tlppcdo1_400
Spoločnosť tvrdo pracuje na tom, aby bol VetiGel oficiálne schválený ako produkt použiteľný na ľuďoch. „Naším cieľom je dostať gél do každej lekárne, do každého vybavenia vojaka a do každej matkinej kabelky“, tvrdí Joe, „dúfajúc, že od jedného dňa budeme schopní žiť bez náplastí“. „Znamená to, že zároveň musí byť gél aj ľahko použiteľný pre hocikoho“, dodal.

VetiGel sa najprv chystá byť skúšaný čisto na zvieratách. Joe tvrdí, že podobné produkty sú už dostupné pre ľudí, avšak sú veľmi drahé a ani jeden z nich nedokáže zaceliť ranu aj zvieraťu tak rýchlo, ako VetiGel. „Rozprával som sa s viacerými veterinármi o mnohých situáciách, ako napr. krvácanie sleziny, ktorá pri poranení krváca tak rýchlo, že žiadny z doterajších produktov nedokázal pomôcť včas zastaviť krvácanie. VetiGel by bol v tomto smere veľmi vhodný a nápomocný“.
23533FFF00000578-2842182-In_dusty_dirty_war_zones_VetiGel_will_most_likely_be_used_as_a_t-18_1416477776849
Po prevedení mnohých klinických testov na laboratórnych živočíchoch bol sám Joe Landolina udivený, ako efektívne gél zastavuje krvácanie. Experiment, ktorý bol robený na bravčovej pečeni, ktorá po narezaní masívne krvácala, upútal pozornosť mnohých expertov, nakoľko po aplikovaní gélu sa rana zacelila v priebehu niekoľkých sekúnd.
Miloš Olleríny

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť