theguardian.com
Nezaradené

Kostra nacistického doktora Josefa Mengele dnes slúži študentom medicíny ako učebná pomôcka

Doktor Mengele počas druhej svetovej vojny naháňal hrôzu. Jeho pozostatky dnes slúžia študentom.

Josef Mengele, známy tiež ako Anjel smrti, vykonával neľudské experimenty na ľuďoch v koncentračných táboroch. V súčasnosti jeho kostru skúmajú študenti, ktorí sa prostredníctvom nej vzdelávajú v oblasti forenznej vedy. 

Nezvyčajný nápad dostal patológ Daniel Romero Muñoz z Univerzity Sao Paulo v Brazílii. Práve on bol jedným z tých, ktorí po objavení pozostatkov v roku 1989 identifikovali Mengeleho. Podľa jeho slov kostra poslúži pri skúmaní pozostatkov človeka a ich následnej identifikácii, čo študentom vo výučbe výrazne pomôže.

Foto: lidovky.cz

Po tom ako Mengeleho rodina odmietla návrat pozostatkov do Nemecka, zostali vo vlastníctve Lekárskeho inštitútu v Sao Paule. Učebná pomôcka však nie je zaujímavá len temnou históriou, ale aj samotnými stopami a jazvami, ktoré sa na nej nachádzajú. Mengele mal totiž viacero úrazov a zdravotných problémov. Aj vďaka týmto detailom dokázali ešte v 80. rokoch identifikovať jeho telo.

Jedným z nich bola zlomenina ľavej časti panvy, ku ktorej vraj podľa záznamov prišiel počas nehody motocyklu v Osvienčime. Okrem toho sa na jeho lebke našla aj malá dierka v ľavom líci po ťažkom zápale nosových dutín.

Mnohé jeho obete dodnes žijú a len ťažko spomínajú na prežité hrôzy. Kostra má okrem svojej hlavnej úlohy – pomôcky vo výučbe, slúžiť aj na rozširovanie povedomia o vede v časoch druhej svetovej vojny.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť