modre oci
Nezaradené

Krajina voodoo, rumu a takmer bez hadov. 12 faktov o Jamajke, ktoré ste možno nevedeli

Jamajka patrí k top destináciám v Karibiku. Každoročne ju navštívi množstvo turistov, ktorí si chcú užiť tropické podnebie a oddýchnuť si na piesočnatých plážach. Či sa tam chystáte alebo nie, prečítajte si 12 faktov o tomto ostrovnom štáte.

1

Málo hadov

Na Jamajke žije len veľmi málo hadov. Na svedomí to majú mungovia, ktorých na ostrov priviezli v roku 1872, aby vykynožili poľné myši. Mungovia sa však okrem toho postarali aj o zníženie populácie hadov.

820x480xSnakes-820x480.jpg.pagespeed.ic.adRHPPCI7vimg: escapehere.com

2

Voodoo

Africkí otrokovia, ktorých priviezli na Jamajku, si so sebou priniesli aj vlastnú formu náboženstva – Obeahizmus. Je to forma voodoo, ktorá sa na ostrove zachovala dodnes. Rituály sú však tajné, nakoľko sa ich vykonávanie trestá. Ľudia verní týmto rituálom veria, že Obeah môže druhým priniesť šťastie alebo smolu.

3

Cudzie plodiny

Pôvodní obyvatelia Jamajky pestovali kukuricu a sladké zemiaky. V súčasnosti však na väčšine polí rastie cukrová trstina, banány a mangá. Žiadna z týchto plodín nie je pre ostrov prirodzená. Na Jamajku importovali aj kokosové palmy, chlebovníky či bambusy.

820x480xMango-Crop-820x480.jpg.pagespeed.ic.-M-SQCuamZimg: escapehere.com

4

Krajina rumu

Milovníkov rumu poteší, že tento druh alkoholu je jamajským národným nápojom. Rum sa tam mieša aj s inými nápojmi, napríklad s kokosovou vodou.

5

Bond, James Bond

Z pera britského spisovateľa Iana Fleminga vzišiel slávny James Bond. Autor sa rozhodol, že vysnívaný domov obľúbenej postavy bude práve na Jamajke. Okrem toho, Fleming na ostrove napísal desať kníh o Bondovi.

6

Olympijskí víťazi

V roku 1988 bola Jamajka prvou tropickou krajinou, ktorá súťažila na zimných olympijských hrách. Bolo to v jazde na boboch. Mnohí tento príbeh poznajú aj z filmu Kokosy na snehu.

820x480xBobsledding-820x480.jpg.pagespeed.ic.vPEhkmapPtimg: escapehere.com

7

Kráľovná a nezávislosť

Jamajka dosiahla spomedzi karibských národov nezávislosť ako prvá. Bolo to v roku 1962. Napriek tomu sa však ostrovný štát rozhodol ostať členom Commonwealthu. Rovnako, ako v prípade Kanady, aj pre Jamajku je Alžbeta II. kráľovnou ostrova. Hoci len podľa tradície.

8

Národné jedlo

Národným jedlom Jamajky je ovocie Ackee a slaná ryba a mnohí ho jedia na raňajky. Servíruje sa s parenými alebo vyprážanými knedličkami.

9

Známa vlajka

Jamajská je spolu s vlajkou Mauretánie jediná, ktorá nemá spoločnú farbu s vlajkou USA.

820x480xJamaican-Flag-820x480.jpg.pagespeed.ic.IPwiYKhG05img: escapehere.com

10

Inovatívna krajina

Jamajka bola prvou západnou krajinou, ktorá vybudovala železnice. Spoločnosť AT&T od nich okopírovala vyspelý telefonický systém. A v roku 1994 sa Jamajka stala prvým karibským štátom s vlastnou webstránkou.

11

Modré hory

Očarujúce Modré hory dostali svoje meno po hmle, ktorá ich obklopuje. Tá sa zdiaľky zdá byť modrá.

12

Orchidey

Na ostrove rastie viac ako 200 druhov orchideí. Z toho 73 je pre Jamajku unikátnych. Tento ostrov patrí ku miestam, kde fauna a flóra prekvitá.

500x334xBotanical-Gardens.jpg.pagespeed.ic.sgGjdnJNVXimg: escapehere.com

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť