modre oci
youtube.com
Nezaradené

Prečo sú mnohé animované postavičky v seriáloch práve žlté? Všetko je to o psychológii…

Či už sledujete najznámejšiu americkú animovanú rodinku The Simpsons, japonský seriál Pokémon alebo „animáky“ Adventure Time či SpongeBob SquarePants, zrejme viete, čo má väčšina animovaných seriálov spoločné. Kreslené postavičky sú väčšinou žltej farby a práve táto farba v seriáloch vyniká. Žltá farba sa stala obľúbenou u televíznych tvorcov od doby, kedy sa začal proces kolorizácie a nepoužíva sa iba kvôli tomu, že je ako farba sympatická. Filmový kumšt i psychológia pomáhajú objasniť výber tohto odtieňa.

Foto: youtube.com

Primárna farba kreslených postavičiek je vyberaná podľa toho, aby čo najlepšie zapadla do farebného pozadia animovaného seriálu či filmu. Napríklad v SPONGEBOB je hlavným pozadím oceán, čiže v tomto prípade modrá farba. Podľa farebnej škály modelu RGB používaného aj  v televíznom priemysle, práve modrá je v ostrom kontraste k farbe žltej. Takže jasný odtieň žltej farby je najvhodnejšou voľbou animovaných postáv. Táto farba výborne kontrastuje aj pri modrej oblohe a zelenej tráve, ktoré sú najčastejším pozadím kreslených filmov.

Foto: youtube.com

Žltá farba tiež so sebou divákom prináša symboly svetla, šťastia, radosti, hravosti i tepla. Použitie žltej farby je tiež efektívnym spôsobom, ako upútať ľudskú pozornosť. Práve preto si žltú farbu, namiesto prirodzeného tónu pleti, pre svoje postavy vybrali tvorcovia viac ako známeho seriálu Simpsonovci. Odhadli, že tento odtieň bude pre fanúšikov omnoho rozoznateľnejší, keď budú prepínať televízne stanice. Bezpochyby sa im to podarilo.

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť