Či už vedome alebo nevedome, určite sa nám už stalo, že sme skonzumovali potraviny po uplynutí ich doby spotreby. Je dôležité rozlišovať medzi dátumom spotreby, čo je dátum, do ktorého je potrebné potravinu zjesť a minimálnou dobou trvanlivosti, po ktorej uplynutí je konzumácia stále bezpečná, ak bola surovina uskladnená podľa inštrukcií. Tieto potraviny však môžu zatuchnúť alebo získať nepríjemnú pachuť.
Niekedy sa môže zdať zložité určiť, ktoré potraviny je už vhodné vyhodiť, najmä ak sa jedlo zdá byť stále v poriadku. To ale neznamená, že konzumácia potravín po dátume spotreby je bez rizika. Môže sa stať, že naše telo bude vystavené škodlivým baktériám, ktoré môžu spôsobiť zvracanie, bolesť brucha, hnačku či dokonca horúčku a navyše takéto potraviny strácajú svoje nutričné hodnoty.
„Ak zjete potraviny po dátume spotreby, môžu obsahovať nebezpečné množstvá škodlivých baktérií, ako sú E. coli a Bacteroides,“ hovorí lekárka Clare Morrison z MedExpress.
Niektoré bakteriálne toxíny nachádzajúce sa v potravinách s uplynutou dobou spotreby môžu poškodiť naše obličky a ohroziť nás tak na živote. K potravinám, ktoré sú takto rizikové patria špenát či hydinové mäso, informuje insider.com.
Na konzumáciu týchto potravín po dátume spotreby rýchlo zabudnite!
Existujú potraviny, ktorých konzumácia po dátume spotreby predstavuje pre naše zdravie zvýšené nebezpečenstvo a môžu nám spôsobiť nezanedbateľné zdravotné komplikácie.
Mäso a mäsové výrobky určite patria do skupiny potravín, ktoré neradno podceňovať. Nedostatočne upravené alebo skazené kuracie mäso predstavuje jednu z najvyšších pravdepodobností otravy jedlom. Takisto hovädzie mäso obsahuje baktérie E.coli, ktoré sa nachádzajú v hovädzom mäse a pochádzajú z čriev dobytka. Pri nedostatočnej tepelnej úprave ostanú baktérie E. coli nedotknuté a prenesú sa na človeka. Horšie je na tom ešte mleté hovädzie mäso, ktoré má väčší povrch ako ucelený plátok hovädzieho mäsa a je oveľa viac vystavené vzduchu, takže je náchylnejšie na rast baktérií. Skladovanie kuracieho mäsa spolu s hovädzím predstavuje pre náš organizmus najväčšiu hrozbu prítomných baktérií.
Takisto skazené ustrice sú nebezpečné a hrozí pri nich ťažká otrava jedlom. Ustrice po dátume spotreby obsahujú obrovské množstvo baktérií a o ich skazenosti môže napovedať i prítomný nepríjemný zápach. Ustrice môžu obsahovať baktérie Vibrio vulnificus alebo Vibrio parahaemolyticus, pričom môžu spôsobiť bolesť žalúdka, vracanie, hnačku, zimnicu či horúčku a v závažných prípadoch môže infekcia napadnúť krvný obeh, spôsobiť infekciu krvi či dokonca smrť.
S dobrým úmyslom spraviť niečo pre svoje zdravie, siahame po klíčkoch a iných mikrobylinkách. Spôsob, akým klíčky rastú v teplom a vlhkom prostredí, predstavuje to najväčšie riziko, pretože rýchlo vytvoria mikróby prenášané potravinami. Ak sú zas už hotové klíčky nesprávne chladené, sú kontaminované baktériami. Z tohto dôvodu sú klíčky považované za najrizikovejšiu potravinu z hľadiska prítomnej baktérie Salmonella, píše forkly.com.