modre oci
História

Ku Klux Klan: Prečo vznikol tento tajný spolok a aké tajomstvá skrývali jeho členovia?

Ku Klux Klan bola skupina tajných členov, ktorá využívala teror pri presadzovaní svojej agendy bielej rasy. V skutočnosti existovali dve skupiny Ku Klux Klanu. Jedna bola založená hneď po občianskej vojne a trvala až do 70. rokov 19. storočia a druhá vznikla v roku 1915 a pokračuje prakticky až dodnes, píše encyklopédia britannica.com.

Klan z 19. storočia bol pôvodne založený 6 veteránmi Konfederácie ako spoločenský klub v roku 1866 v štáte Tennessee a to Frankom McCordom, Richardom Reedom, John Lesterom, Johnom Kennedym, J. Calvinom Jonesom a Jamesom Croweom. Názov zrejme odvodili z gréckeho slova kyklos a značí kruh. Organizácia sa rýchlo stala prostriedkom južného bieleho odporu voči radikálnej rekonštrukcii a snahy obnoviť nadvládu bielej rasy prostredníctvom zastrašovania novozvolených černochov.

V lete 1867 bol klan rozdelený do štruktúr na zjazde v Tennessee, na ktorom sa zúčastnili delegáti z bývalých štátov Konfederácie. Skupine predsedal veľký čarodejník Nathan Bedford Forrest a zostupná hierarchia bola tvorená z veľkých drakov, veľkých titanov a veľkých kyklopov. Keď klan dosiahol svoj vrchol medzi rokmi 1868 a 1870, organizácii bola pripisovaná zodpovednosť za obnovenie bielej vlády v Severnej Karolíne, Tennessee a Georgii. Veľký čarodejník ako hlava celej skupiny nariadil organizáciu v roku 1869 rozpustiť a to najmä v dôsledku nadmerného násilia, ktoré skupina páchala, vysvetľuje portál Britannica.com.

V roku 1915 založil druhý klan v štáte Georgia William Joseph Simmons. Druhý Klan bol formálnou bratskou organizáciou s národnou a štátnou štruktúrou. Počas prvých šiestich mesiacov národnej náborovej kampane sa počet členov klanu zvýšil o 85 000 a v polovici 20. rokov 20. storočia sa členská základňa organizácie pohybovala od troch do ôsmich miliónov členov.

Krutí rasisti vniesli do spoločnosti teror a strach

Členovia klanu si osvojili biele masky a róby, ktoré skryli ich identitu a pridali tak na dramatickosti ich nočných vyčíňaní. Mnohí z členov klanu žili v malých mestách či dedinách, kde sa ľudia navzájom poznali a častokrát obete svojich útočníkov spoznali podľa hlasu. Klan útočil na južanských republikánov a vraždil černošských politických vodcov spolu s ich rodinami. Neraz vyhnali úspešných černošských farmárov zo svojej pôdy. Terčom boli i vodcovia cirkví a komunitných skupín, pretože mali v spoločnosti silné postavenie. Táto skupina fanatikov vyvraždila tisíce černochov, organizovala politické nepokoje a vo svojich maskách strieľali do domov a pálili ich aj s obyvateľmi vo vnútri, píše wikipedia.org.

Do rasistického spolku sa v 20. storočí priamo zapojili i ženy

V 20. rokoch 20. storočia Ku Klux Klan založil klan aj pre ženy s pôsobením v mnohých regiónoch. Aktivity ženského klanu zahŕňali účasť na prehliadkach, prednáškach, zhromaždeniach a bojkotoch miestnych podnikov vlastnených katolíkmi a židmi. Ženský klan bol aktívny v propagácii prohibície a zdôrazňoval negatívny vplyv alkoholu na manželky a deti. Jeho úsilie na verejných školách zahŕňalo petície za prepustenie katolíckych učiteľov. Výsledkom bolo, že Texas nenajímal katolíckych učiteľov, ktorí mali záujem pracovať vo verejných školách. Koncom 20. rokov otriasli vedením klanu sexuálne a finančné škandály,  čo malo za následok, že popularita organizácie medzi mužmi aj ženami prudko klesla. V súčasnosti má klan asi 8 000 členov, ktorí sa roky sporia o dedičstvo a majetky celého klanu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.