Nezaradené

Len 15 ročný chlapec objavil stratené mesto mayskej civilizácie

Minulosť nás fascinuje mnohými civilizáciami, ktoré dnes poznáme už len vďaka archeologickým nálezom. Jednou z nich boli aj Mayovia. Ich tajomstvá sa odhaľujú dodnes. Snahu archeológov však predčil len 15 ročný chlapec z Kanady William Gadoury. Podarilo sa mu objaviť stratené mesto hlboko v džungli južného Mexika.

Aj keď sa o Mayoch vie, že boli výborní stavitelia a astronómia, doteraz si to nikto nespojil. Gadoury študoval 22 schém mayských súhvezdí a všimol si, že pozície hviezd sa zhodovali s umiestnením 117 mayských miest. Mladý, možno budúci vedec sa snažil pochopiť prečo Mayovia budovali mestá ďaleko od riek a navyše v horách. Bol presvedčený, že k tomu museli mať nejaký dôvod. „Svoju hypotézu som overoval zistením, že uctievali hviezdy. Bol som skutočne prekvapený tým, že najjasnejšie hviezdy sa zhodovali s najväčšími mestami.“

Po tomto objave Gadoury obrátil svoju pozornosť na súhvezdie skladajúce sa len z troch hviezd. Keďže dve z nich sa vzťahovali k dvom objaveným ruinám začal špekulovať o tom, že aj tá tretia musí k niečomu viesť. S pomocou satelitu Kanadskej vesmírnej agentúry sa mu podarilo zachytiť miesto, ktoré sa javilo tvarmi ako rozľahlá pyramída obklopená ďalšími štruktúrami. Tvary sa podobali už známym objaveným mestám.

maya canadaimg: iflscience.com / Canadian Space Agency

ff1954a4-c6b4-42f9-bf72-d20158f29f72_ORIGINALimg: journaldemontreal.com / Martin Chevalier

Nanešťastie je táto lokalita ťažko prísupná a odľahlá, čo značne komplikuje situáciu jej bližšieho preskúmania. Aj napriek tomu vedci z univerzity New Brunswick zvažujú uskutočnenie tejto cesty a Gadourymu sľúbili, že ho vezmú so sebou.

maya-city

Mladý chlapec tvrdí, že návšteva tohto miesta a jeho preskúmanie by bolo zavŕšením trojročnej práce a splnením sna. Zatiaľ mohol nové mesto pomenovať a zvolil meno K’àak’ Chi’ čo znamená ohnivé ústa.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť