Nezaradené

Leto je preč preto si zaspomínajme na vynálezy teplého obdobia: Krátka história vzniku bikín

Jedna z prvých zmienok o dvojdielnych ženských odevoch používaných na atletické účely pochádza už z antického Grécka z obdobia okolo roku 1400 pred. n. l. V povojnovom období, keď bol nedostatok všetkého, sa museli výrobcovia začať uskromňovať a pracovať s minimom látky. To platilo aj pre plavky.

Bikiny, ako ich poznáme nadobudli svoju podobu v roku 1946, keď dvaja návrhári vo Francúzsku separátne predstavili svoje dvojdielne kreácie. Obaja Louis Réard, strojný inžinier a syn majiteľov obchodu so spodnou bielizňou, a Jacques Helm, módny návrhár, prišli s konceptom dvojdielnych plaviek len s niekoľko mesačným odstupom.

Helm nazval svoju miniatúrnu tvorbu „Atóm“. Réard vytvoril ešte menšiu verziu s názvom „bikiny“, pomenovanú po ostrovoch v Tichom oceáne a debutoval ju na verejnom bazéne v Paríži. Bikiny boli zakázané na talianskych a španielskych plážach.

Napriek protestom sa dvojdielne plavky medzi ženami stali hitom. Hviezdy filmového plátna 50. rokov ako Brigitte Bardot a Marilyn Monroe nosili odhaľujúce plavky vo svojich filmoch aj v reálnom živote. O bikinách boli zložené aj piesne („Itsy Bits Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini“ od Bryana Hylanda), objavil sa v nich aj Bond girls a bikiny debutovali v časopisoch Playboy a Sports Illustrated.
img: via biography.com

img: via biography.com

Do začiatku 21. storočia, keď išlo o plavky nič nebolo tabu. Ženy vyskúšali takmer všetky trendy plaviek. Takže, až si nabudúce budete kupovať plavky, spomeňte si na zrod bikín a ich odvážnu evolúciu odhaľovania v histórii módy.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť