spanok a cas
Fakty

Liek na nespavosť? Skús spať po boku svojho psa!

Každý majiteľ domáceho miláčika zápasí s dilemou, či je správne dovoliť zvieratku prespávať s ním v spálni. Na jednu stranu sa s ním môžeš maznať, no druhú stranu ťa pravdepodobne čaká o štvrtej ráno prebudenie a otravné žiadosti o misku granúl.

Výsledky malej ankety by ti mohli v rozhodovaní pomôcť. Všetko to funenie a behanie v strede noci za to stojí. Opýtaní prezradili, že nocovanie so svojim miláčikom im pomáha cítiť sa bezpečnejšie, navyše pomáha k lepšiemu spánku.

Zo 150 opýtaných bolo vlastníkom zvieraťa 49 percent opýtaných. Z nich polovica dovoľuje svojmu zvieraťu spať s nimi v posteli.

„Mnohí majitelia vnímajú zvieratá ako členov rodiny a snažia sa ich preto zahrnúť do mnohých aspektov svojho života,“ píšu výskumníci. „Pretože ľudia strávia podstatnú časť dňa spánkom, je pochopiteľné, že chcú mať svojho miláčika pri sebe.“

20% majiteľov tvrdí, že zviera ich pri spánku vyrušuje. 41% tvrdí, že zviera v spálni prináša benefity, alebo aspoň neprináša žiadne negatíva.

Samozrejme, nie je to žiadna overená štúdia, takže ak náhodou ešte domáce zviera nevlastníš, neznamená to, že by si mal bežať do prvého útulku. Najväčším problémom celej ankety je vzorka – 74 majiteľov zvieraťa je jednoducho príliš málo. Odpovede sú navyše veľmi subjektívne, keďže kvalitu spánku môže každý vnímať inak.

No čím viac sa domáci maznáčikovia stávajú súčasťou našich životov (momentálne vlastní domáce zviera najviac ľudí v histórií), tým pochopiteľnejšie je, že výskumy sa týmto témam budú venovať stále viac. A keď sa ťa bude tvoj pes snažiť presvedčiť svojimi očami, že dnes by ste mali spať pri sebe, tak by si aspoň mal vedieť, do čoho ideš.

zdroj: sciencealert.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť